Реформата обаче ще изчака до края на депутатската ваканцията
Подозрения за злоупотреби в размер на десетки милиони. Отново под прицела са инвалидните пенсии. Оказва се, че за последните 15 години броят им се е увеличил със забележете, близо 300%. Какво е обяснението?
Действително ръстът е с близо 600 000 пенсии. Направихме сметка какво значи това – а то е, че абсолютно всеки работен ден за последните 15 години са били отпускани средно по 155 инвалидни пенсии.
А разходите, които държавата и всички ние даваме за тях, са се увеличили почти 7-кратно. И така – ако през 2000 година средно на ден инвалидните пенсиите са ни стрували 45 000 лева. През 2014 г. вече ни струват над 300 803 лева на ден.
Зад вратата на семейство Стоянови думата „ТЕЛК” означава едно – ходене по мъките.
„Работех, а няма 50 лева, нищо. За какво работих?”, пита Стоян Стоянов.
Заради липсата на очен специалист Стоян 7 месеца остава без инвалидна пенсия. От притеснение възрастният мъж получава три инсулта. Сигурен е, че много хора без проблеми са взели ТЕЛК преди него.
„Трябва да има някаква справедливост в тази държавата. Много хора са в по-добро положение от нас, които сме бедни”, казва Георги Стоянов – син на Стоян.
А когато след месеци все пак неговият ред идва, комисията решава - след 20 години на инсулин - той вече не е инсулинозависим.
„Казаха, че трябва да се обжалва, но затова трябват пари. Но откъде да ги вземем тези пари, за да обжалваме”, на мнение е Иринка Пенчева – сестра на Стоян.
Заради оценката на ТЕЛК-комисията, Стоян не може да наеме личен асистент. И така става още по-зависим от болестта. Защото не може да напуска дома си.
„Като затворник вътре, като затворник”, казва плачейки Стоян.
А докато Стоян чака, броят на инвалидните пенсии, не спира да расте. Пенсионерите по болест са се увеличили двойно за последните 15 години. Парадоскалсно или не – причината не е здравословна.
„Дължи се на ниски доходи. Винаги, когато погледнете кога се повишават и кога намаляват, ще видите, че когато паднат доходите, хората разчитат на инвалидни пенсии за допълнителни доходи”, казва социалният министър Ивайло Калфин.
Доказват го и данните на НОИ – в годините с най-висока безработица инвалидните пенсии се покачват тройно. А системата остава все същата.
„Работим в момента, ще я променим. Идеята е след медицинската комисия да има медико-социална, особено за хората в трудова възраст – да ги насочва към подходяща работа”, добавя Ивайло Калфин.
Реформата обаче ще изчака до края на депутатската ваканцията и едва тогава ще бъде представена. След 7 месеца и 3 инсулта, стоян е спрял да я чака. Защото знае, че каквото и да му дадат промените, нищо няма да му върнат.
Иначе от НОИ правят анализ и как е изглеждал един възрастен човек с пенсия за стаж и възраст преди 15 години и сега. Ето ги и двата профила. Преди 15 години пенсионерът е бил по-млад. Средно на 68 (67,7) години. Днес той живее повече - с близо 5 години. Освен по-млад, той е получавал и пенсията си по-кратко – 16 срещу 23 години . Увеличение освен при годините – има и при парите. През 2001 средната пенсия е била 95,33 лева, а сега е 326,77 лева.
Повече по темата гледайте във видеото.