Фокусът ще е върху избраната за 2015 г. тема - "При-общена река"

Близо 100 участници от 25 страни ще се включат в осмото издание на международния фестивал за архитектура ONE ARCHITECTURE WEEK, който се провежда между 18-ти и 27-ми септември в Пловдив. Фестивалът се организира с подкрепата на Община Пловдив и Фондация „Америка за България“, в подкрепа на Пловдив - Европейска столица на културата 2019. 

 

Тази година фестивалът ще представи тенденциите в съвременната архитектура с фокус върху избраната за 2015 г. тема - "При-общена река". Куратор на тазгодишното издание на архитектурната седмица е Мерве Бедир, архитект с дългогодишен опит в различни проекти от сферата на дизайна и архитектурата в цял свят. Екипът на„ЕДНО“, заедно със стажанти и 50 доброволци, наброява над 80 души. 

 

“Марица е важна за развитието на Пловдив и община Пловдив положи сериозни усилия в проучване и изследване на възможностите за по-пълноценно приобщаване на бреговете й. Вече имаме и конкретни предложения от водещи експерти”,  заяви Стефан Стоянов, Заместник-кмет “Култура, образование, туризъм, иновации, развитие и европейски политики”, община  Пловдив. 

 

Гости ще бъдат някои от най-известните имена в съвременната архитектура, а българската архитектурна общност ще бъде достойно представена, както от нови, така и от вече утвърдили се имена. 


"При-общена река" е и темата на централната изложба на фестивала. В нея ще бъде разгледана ролята на реките в историята на човешката цивилизация - в миналото, сега и в бъдеще. Крайната цел на тази експозиция, която ще наблегне на връзката река-град, е не да представи Марица и други реки по света, а да доведе реката по-близо до хората.

 

Друг голям акцент на ONE ARCHITECTURE WEEK, който бе обявен по време на пресконференцията, е дебат, които ще събере на едно място представители на европейските културни столици за 2019.

 

Спортните събития в програмата на ONE ARCHITECTURE WEEK 2015 са част и от MOVE WEEK: ежегодната седмица на движението и спорта, провеждана в цяла Европа с цел развитието на масовия спорт. 

 

Фестивалът ще предложи още редица събития и активности, включително филмова и парти програма, събития за най-малките, професионални работилници, отворена програма, в която всички са поканени да представят свой проект и мн. др.