От Брюксел обясниха, че не е необходимо писмено заявление

Европейският съюз вече уточни как може официално да започне процедурата по напускане на Великобритания. Не е необходимо изчакване или дори писмено заявление. 

Излизането става според разписаното в член 50 от Лисабонския договор. За което е достатъчно британският лидер устно да информира Съветът на Европа, поясни говорител на институцията.

Шестимата външни министри на страните-основателки на Евросъюза поискаха незабавно начало на процедурата. Подкрепи ги председателят на Европейския парламент Мартин Шулц. Според него протакане на излизането ще доведе до повече несигурност и ще застраши пазара на работната ръка.

Германският канцлер Ангела Меркел опита да успокои духовете като заяви: "Бяхме натъжени от резултата на референдума, но това не ни дава повод да се държим гадно в преговорите с Великобритания". А в Гърция, където доскоро обмисляха раздяла с Европейския съюз, нарекоха изборът на британците логичен. 

„Хроничния недостиг на лидери в Европа, настояването за непрестанни и ненужни икономии, ксенофобски рефлекси и антиимиграционна реторика подхранват национализма от много години. Колкото и да ни натъжава, резултата от референдума е легитимен и потвърждава кризата за идентичност в Европа", заяви Алексис Ципрас. 

Подписки за предизвикване на референдум стартираха във Финландия и Словакия. И двете страни, обаче, не са близо до провеждането на допитване. Преди 3 години такава инициатива не успя във Франция. 

Франция, Германия и Италия ще направят отделна среща на най-високо ниво утре,  а във вторник вече в Брюксел идват и останалите лидери за редовен съвет.

Репортер: Антоанета Николова

 

Редактор: