Майката е била болна от рак и яйцеклетката е била отделена и замразена преди 5 години

Във Франция е регистриран първият случай в историята на здраво дете, родено от замразена незряла яйцеклетка. Майката е била болна от рак и яйцеклетката е била отделена и замразена преди 5 години, съобщава списание „Annals of Oncology”, цитирано от БГНЕС.

Преди 5 години на 29-годишната французойка ѝ била поставена диагноза рак на млечните жлези. Лекарите назначили курс по химиотерапия, като я предупредили, че това може да предизвика безплодие. Майкъл Гринберг – ръководител на отделението по репродуктивна медицина и запазване на фертилността в университетската болница „Антоан Беклер” близо до Париж, предложил на пациентката да замрази нейни клетки преди началото на лечението. Резултатите от ултразвуковото изследване показали наличието на 17 яйцеклетки в яйчниците ѝ, но всички те били незрели.

Промени в правилата за даряване на генетичен материал

Използването на хормони за стимулиране на яйчниците към узряване на яйцеклетките би отнело твърде много време и да ускори развитието на раковите клетки. Затова лекарите решили, че по-добрият вариант е да извлекат незрелите клетки и да ги замразят. Това бил абсолютно нов вариант в криоконсервирането на яйцеклетки по метода IVM (in vitro maturation) – съзряване в лабораторни условия и последваща витрификация, т.е.силно охлаждане без образуване на ледени кристали във вътрешността на клетката.

Пет години по-късно, когато жената се излекувала от онкологичното заболяване, лекарите установили безплодие. Яйцеклетките били размразени, оплодени и една от тях била имплантирана в матката на 34-годишната пациентка, която родила напълно здраво момченце.

Жена с трансплантирана матка роди момченце

Авторите на публикацията отбелязват, че това е първият успешен случай на бременност и раждане при онкологично болни пациенти с имплантирани след замразяване клетки.

Техниката на съхранение посредством замразяване без хормонална стимулация е по-малко ефективна, но в случая това е бил единственият избор.

Учените смятат, че този метод открива нови възможности за хора с онкологични заболявания да имат деца.