Предприятията в сектора са 1485, като не по-малко от 1000 ще се възползват от мярката през следващите месеци

С 30 млн. лв. ще бъдат подпомогнати автобусните превозвачи за справяне с последиците от пандемията от COVID-19. Това обяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков по време на официалното подписване на договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярката „Подкрепа за МСП, извършващи автобусни превози, за преодоляване на икономическите последствия от COVID-19 чрез прилагане на схема за подпомагане от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията“. Документът беше парафиран от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков и министъра на икономиката Лъчезар Борисов.

Николова обсъди партньорството в туризма с Александър Вреде

„През последните месеци от ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ бяха пренасочени към Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 193 млн. лв. за подпомагане на микро, малки и средни предприятия. Проведохме необходимите разговори с Европейската комисия и получихме нотифициране на конкретна мярка, чрез която ще се отпуснат 30 млн. лв. за осигуряване на оперативен капитал за автобусните превозвачи. МТИТС е бенефициент на безвъзмездната помощ и ще администрира предоставянето на средствата. За да ускорим реализирането на този процес и средствата да достигнат максимално бързо до автобусните превозвачи, кандидатите няма да бъдат оценявани, а само ще се разглеждат по допустимост“, заяви министър Росен Желязков. По думите му, предприятията в сектора са 1485, като не по-малко от 1000 ще се възползват от мярката през следващите един до два месеца.

Министърът поясни, че минималният размер на средствата, които ще се отпускат е 3 000 лв., а максималният е 450 000 лв. безвъзмездна финансова помощ, като разпределянето ще бъде на база оборотите на фирмите.

„Транспортът е един от най-засегнатите икономически сектори от пандемията. Продължава нашата работа за реализирането на антикризисните мерки по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“. Съвсем скоро 173 млн. лв. ще бъдат налични за компаниите. 140 млн. лв. вече са налични през Българската банка за развитие, включително и за компании от сектор „Транспорт“, каза министърът на икономиката Лъчезар Борисов.

За финансова помощ могат да кандидатстват 1500 фирми. Всяка от тях ще получи между три и 450 хиляди лева.

COVID-19 засегна сериозно и приходите от ТОЛ таксите

„Един автобусен превозвач, с тази сума, която получи не може да си купи нов автобус, но може да си купи ликвидни нужди, горива”, заяви транспортният министър Росен Желязков.

Фирмите трябва да са имали до 8% оборот за миналата година и да имат валиден лиценз. Без право на кандидатстване са големите предприятия. Като това на Георги Атанасов, което има 500 автобуса.

„Разчитаме, че държавата ще подпомогне и големите превозвачи. Пътуванията при нас конкретно са намалени с около 10%. Нямаме нито един съкратен служител. С всички усилия се стремим да запазим своите служители на работа”, казва директорът на фирма за превоз на пътници Георги Атанасов.

„За големите предприятия ще се опитаме да търсим варианти най-малкото свързани с достъп до кредитен ресурс, защото и банките, които имат така доста добър ресурс в момента са скептични за подпомагането на сектор транспорт”, добавя министър Желязков.

Докато министерството на транспорта търси варианти да помогне на големите предприятия, хората, които пътуват с автобус намаляват. Превозвачите очакват през зимата процентът да стане 80. Засега превозвачите не планират да вдигат цените на билетите. Някои дори правят намаления.

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща.