Снимка: Getty Images
За изхранването на влечугите са необходими по 300 долара на месец
Нежно галейки гърба на голям бирмански питон, почиващ в скута му, будистки монах се опитва да играе роля в спасяването на десетки змии, които иначе са изложени на заплахата да бъдат убити или продадени на черния пазар, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Змия мутант уплаши до смърт домакиня (СНИМКА)
Шестдесет и девет годишният монах Вилатха е създал убежище за змии - от питони до усойници и кобри в манастира си в оживения търговски град Янгон. Вилатха започва да приютява застрашени змии преди пет години. От тогава местни жители и държавни служби, включително пожарната, носят заловени влечуги при монаха.
Myanmar monk offers temple sanctuary for threatened snakes https://t.co/EhzwTWKIRg
— ABS-CBN News (@ABSCBNNews) December 4, 2020
"След като хванат змия, хората най-вероятно ще се опитат да намерят купувач за нея", казва Вилатха, който използва робата си, за да почисти полегналия в скута му питон - едно от "децата му", както нарича влечугите.
Кобра се вмъкна в панталоните на спящ мъж
Наличието на подобно убежище в основно будистка Мианма означава, че хората могат да спечелят "заслуга", предавайки змиите по-скоро на монах, отколкото да ги убиват или продават, обяснява Вилатха, който смята, че чрез дейността си допринася за опазването на естествения екологичен цикъл.
Мъж покри лицето си със змия вместо с маска в автобус (СНИМКИ)
Според природозащитниците югоизточната азиатска страна се е превърнала в световен център на незаконна търговия с диви животни, като змии често са пренасяни контрабандно в съседните Китай и Тайланд.
Buddhist monk Wilatha runs a snake sanctuary in Myanmar, taking in pythons, cobras and vipers that would otherwise be destined for the black market. More here: https://t.co/OiiuTCl8dg pic.twitter.com/AEboVvcibP
— Reuters India (@ReutersIndia) December 4, 2020
Въпреки че се смята за инвазивен вид в някои части на планетата, бирманският питон е обявен за "уязвим" в родната му Югоизточна Азия от Световния съюз за опазване на природата.
#Myanmar monk offers temple sanctuary for threatened snakes. The Southeast Asian country has become a global hub in the illegal wildlife trade
— Gulf News (@gulf_news) December 4, 2020
https://t.co/PCL83qSPve
"Обикновено животът в непосредствена близост до хората предизвиква стрес у змиите", казва Каляр Плат, член на Обществото за опазване на дивата природа, обяснявайки необходимостта влечугите да бъдат връщани в естествената им среда възможно най-скоро.
Myanmar monk creates refuge for snakes at monastery. Viral pics https://t.co/blxziexyoq via @indiatoday #lka #srilanka #colombo pic.twitter.com/eLbX1OC890
— Buvini Liyanagamage (@BuviniL) December 4, 2020
Разчитайки на дарения от около 300 долара на месец, необходими за изхранване на змиите, Вилатха ги пази само докато усети, че са готови да се върнат в дивата природа. Монахът споделя, че когато пуска змиите, е щастлив да ги види как се "плъзгат към свободата", но се притеснява, че могат да бъдат продадени на черния пазар, ако ги хванат "лоши хора".
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК или iOS (Apple) ТУК.
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща.
Редактор: Станимира Шикова