Снимка: iStock
Кои са най-често използваните сценарии
МВР отчита зачестили опити за телефонни измами, основно в Североизточна България. По този повод от ведомството отново напомнят да не се оставят пари и ценности след обаждания от непознати, независимо за кого се представят.
Задържаха българка за телефонни измами в Гърция
От вътрешното министерство припомнят също, че телефонните измамници са изключително изобретателни. Те подбират жертвите си на случаен принцип. Обичайно първото обаждане става на стационарен номер, след което комуникацията може да продължи и на мобилен от скрит или непознат номер.
Сценариите, които използват, са най-различни - от „медик“, който съобщава за пострадал роднина и иска пари за скъпоструващо лечение, до „близък“, претърпял злополука. Често се ползва и сценарий, при който непознатият се представя за „полицай“ или „прокурор“, търсещ съдействие при провеждаща се операция за залавяне на престъпници. МВР още веднъж напомня, че по никакъв повод и с никаква цел не съществува практика при такива акции да се търсят пари от граждани.
"АЛО" ИЗМАМИ: С колко скача сметката за телефон след обаждане от Сейшелите
Министерството призовава да бъде запомнено основното правило: Получите ли обаждане от непознат за съдействие на полиция, разтърсващ разказ, молби за помощ или безпардонни заплахи, с последващи искания – предоставяне на пари или ценности, знайте, това е телефонна измама! Не се поддавайте, прекъснете връзката!