Очаква се реконструкцията да започне до няколко месеца

Мащабен ремонт на Борисовата градина в София. Проектът за промени в историческата част от най-големия парк в столицата вече е готов и е на стойност 12 милиона лева. Очаква се реконструкцията да започне до няколко месеца. Последваха обвинения от общински съветници, че се действа прибързано само за да не изгуби страната ни финансиране от Европа.

Нов асфалт и канализация, фенери в старинен вид, здрави пейки и модерно видеонаблюдение - това са основните акценти от плана за ремонт на Борисовата градина. За него разказва авторът на идеите архитект Росен Гурков.

„Целият парк е паметник на градинското и парковото изкуство. Проектът включва много елементи, не само настилките, а и възстановяване на поливна система и скулптурни елементи”, каза той.

Предвижда се обновяване на Борисовата градина в столицата

Планира се и засаждане на над 25 000 дървета и храсти, които да изолират шума от трафика до парка. 

Предвижда се едната от двете тоалетни, която е в окаяно състояние, да стане като нова. „Възстановяването на тоалетната не е свободно съчинение. Тя трябва да бъде абсолютно възстановена в автентичния й вид”, каза арх. Росен Гурков.

На фона на готовия проект, част от общинските съветници го определят като прибързан и недобре планиран. Причината – паралелно се изготвя подробен устройствен план на Борисовата градина, с който проектантите трябвало да се съобразяват. „В този план ще е ясно какви ще са настилките - дали да има алеи, дали на други да ги няма, какво да е озеленяването и всички тези детайли. Само че вместо да се приеме този подробен устройствен план се бърза да се направи този проект. Това е груба грешка”, коментира Борис Бонев.

Идея за нов пешеходен маршрут до Витоша предизвика спорове

Повечето от отпуснатите средства за ремонта са по европейска програма на стойност над 12 милиона лева. От Общината отговориха на критиките. „Това е ремонт на тази историческата част, която е паметник на парковото изкуство. Одобрен е от Националния институт за недвижимо културно наследство, така че в случая няма спорни неща. Това е буквално възстановяване на настилки, чешми и тоалетна”, заяви Милена Васева - директор на Общинско предприятие „Паркове и градски градини”.

Ако ремонтът започне по план през 2022 година, крайният срок за завършването му е есента на 2023 година.

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.