Снимка: iStock
Синдикатие предлагат тя да стане 760 лв.
Синдикатите настояват за ново увеличение на минималната работна заплата с актуализацията на бюджета в средата на годината. От КНСБ предлагат тя да стане 760 лв., а КТ " Подкрепа" дори изчислиха, че трябва да достигне 840 лева. Причината - ръстът на инфлацията. Работодателите възразиха и определиха искането, като сериозен риск за бизнеса. Темата беше повдигната на извънредно заседание на съвета за тристранно сътрудничество.
Останалите пари от заплатата в края на месеца се броят на стотинки и вече са предвидени за лекарства. Това ни разказва библиотекарката от мездренско Силвия Митова. Тя живее с минимално възнаграждение за труда си от години.
„Основно заплатата стига да си платиш заема, тока , водата, телефона, лекарствата и до тук. Ток 150 лв., вода 40 лв., лекарства 50 лв.”, споделя тя.
С тази сметка на Силвия й остават 160 лв. за храна. С увеличението от първи април добавя още 60 лв., но и сметките са скочили значително.
По-общи сметки са направили синдикатите. Те също са категорични, че спрямо инфлацията увеличението на 710 лв. от април вече не е достатъчно.
„За първи път българинът от десетилетия губи реална покупателната способност. Не обвиняваме никого, просто настояваме за още един ръст на минималната работна заплата в рамките на предвидената актуализация през лятото на поне 760 лв.”, обясни Любослав Костов от КНСБ.
Стигат ли заплатите и пенсиите у нас за нормален живот?
От КНСБ предлагат от началото на следващата година минималната заплата да стане 50% от средната. КТ „Подкрепа” настояха това да се случи още с актуализацията.
„Към момента е 840 лв., а ако гледаме покупателната способност трябва да стане 1000лв.”, добави Ваня Григорова от КТ „Подкрепа”.
Работодателите се въздържаха от подкрепа дори на предстоящото увеличение от 710лв. По думите им то може да доведе до сериозен риск за бизнеса. Разкритикуваха и начина на приемане на новата сума.
„Тя беше гласувана в Парламента със закона за държавния бюджет, тоест днес беше безпредметно и обсъждането. При приемането на бюджета не беше направена оценка на въздействието на микро, малки и средни предприятия, а ефектът за тях ще е сериозен”, обясни Добри Митрев, БСК.
Вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев отговори лаконично на новите искания.
„Всичко извън конкретно дискутираното на съвет ще бъде обсъдено с работодатели и синдикати”, уточни той.
Тристранният съвет прие единодушно удължаването на мярката 60/40 за бизнеса до края на юни.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.