Апартаменти, които в Нови Сад преди са се давали под наем за 300 евро на месец, сега струват до 800 евро

След началото на войната в Украйна повече от 100 000 руснаци имигрираха в Сърбия. Оттогава насам пазарът на недвижими имоти е в период на сътресения: в столицата Белград и във втория по големина град Нови Сад наемите са се утроили. Гражданите на Сърбия са възмутени от алчността на собствениците и се обръщат към руските си съседи с молба за солидарност.

Сергей Лопатин тъкмо е намерил работа в IT компания в Санкт Петербург, когато Русия нахлува в Украйна. Заради санкциите компанията вече не може да работи с международни клиенти. Затова предлагат на Сергей да се премести в Сърбия.
 
"Съпругата ми Даша настоя да дойдем тук, защото аз бях шокиран от новината за войната и не знаех какво да правя. Спомням си, че повтаряше, че трябва да направим нещо, за да избягаме от всичко това", споделя той
 
През март 2022 Сергей и Даша пристигат в Нови Сад. Даша открива студио за йога за новодошлите руснаци. Всичките места за курсовете в него са запълнени. От началото на войната в Сърбия са се преместили над 100 хиляди руснаци.
 
Покрай новопристигащите руски граждани на сръбския пазар за недвижими имоти настъпва истински хаос. Новите наематели не се притесняват от високите цени и често предлагат да предплатят за година и половина напред. Така апартаменти, които в Нови Сад преди са се давали под наем за 300 евро на месец, сега струват до 800 евро.
 
"Случва се наши съграждани, хора от Сърбия да получават предизвестия за напускане, тъй като собствениците са намерили чужди граждани - основно руснаци - които плащат двойно повече. Това не е хубаво, но всеки собственик на апартамент решава дали за него е по-важна дългосрочната сигурност или краткосрочните печалби", казва Иван Радулович, агент по недвижими имоти.

Полицията в Сърбия разби престъпна група за трафик на мигранти през България

Снѐжана Милошевич също се оказва в подобна ситуация. Тя живее с трите си деца и майка си в малък апартамент. Когато месечният им наем е увеличен от 300 на 450 евро, тя няма друг избор, освен да потърси нов апартамент.
 
 "С режийните разходи наемът става 600 евро, а заплатата ми си е същата. Не ми е достатъчна. Откъде да взема пари за храна, за дрехи? Не остава нищо. Заплатата ми стига само за наема", обяснява тя.
 
Да намериш жилище под наем, което да не струва колкото средната заплата в Нови Сад вече е почти невъзможно. Местните хора са възмутени - както от наемодателите, така и от новодошлите руснаци.
 
"Това е алчността на хората - забогатяват за сметка на другите", допълва Снежана
 
Хората в Нови Сад се притесняват. Те вече не знаят как да се справят с новата ситуация. И молят руските си съседи за малко повече солидарност. Или дори да се върнат обратно в родната си Русия.  

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Цветина Петкова