Коментар на адвокатката по медицинско право Мария Петрова

Разрешаването на казуса с разменените бебета в най-добрия случай ще продължи няколко месеца. Това стана ясно от думите на адвоката по медицински право Мария Петрова.

„На първо място - майка на едно дете е тази, която го е родила. Така повелява Семейният кодекс. Това се удостоверява с акта за раждане”, обясни адвокат Петрова.

„След като бъде оспорен този акт за раждане със съответната съдебна процедура, ще започнат следващи съдебни процедури, а могат и исковете да бъдат съединени. Трябва да се установи ясният произход на тези деца – кой на кого е майка, респективно и баща. След това задължение на всеки родител е да се грижи за своето дете”, каза адвокат Петрова.

„Морално разбирам дамата, която е полагала грижи за детето и не иска да го върне. Документално и морално то е нейно. Биологичните проби обаче сочат друго. В следствие на съдебните процедури и установяване на произхода, институциите могат да се намесят и децата легално да бъдат разменени”, каза адвокатката.

По думите й първо трябва да се оспори актът за раждане, след като децата се сдобият с валиден и верен документ за своя произход, тогава институциите могат да се намесят.

„И двете семейства търпят страшно много морални вреди. Те да заведат дела срещу болницата. Бих се надявала и да се споразумеят да получат материално обезщетение, за всичко което се е случило. И с тях да работят психолози”, каза Петрова.

Повече гледайте във видеото. 

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Ина Григорова