"Кризата е овладяна и няма опасност да се повтори ситуацията от 2008 година", смята Деян Василев

„България не е застрашена от фалита на трите американските банки, защото те явно са много концентрирани към технологични компании, към бизнес клиенти, които бързо си теглят депозити над осигурения лимит. В страната ни болшинството от банките са ритейл банки, клиентите не теглят така рязко пари. Рязкото повишаване на лихвите, което централните банки правят, води до понижаване на временната стойност на облигациите – Държавни ценни книжа, корпоративни облигации. Има обратно пропорционална връзка”. Това заяви Деян Василев, зам.-председател на Асоциацията на кредитните посредници в България в предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS.

Той смята, че кризата е овладяна и няма опасност да се повтори ситуацията от 2008 година. „При управление на ликвидността и липса на паника, без излишни концентрации нещата ще бъдат О.К”, заяви Деян Василев.

СЛЕД ФАЛИТА НА SVB: Има ли риск от световна финансова криза като през 2008 г.

По думите на Даниел Василев - главен икономист търговия на благородни материали и валута, фалитът на тези банки в САЩ е финансова криза. „Не бих се присъединил към мнението, че регулаторите са я овладели особено успешно, защото точно регулаторното изискване банките да притежават обезпечение от ипотечни заеми и активи доведе до това. Банките, изпълнявайки това изискване, не винаги имат ликвидността на активите и са застрашени от много по-големи нереализирани загуби, отколкото бяха през 2008 г. Една финансова криза през 2008 г. помогна за обща рецесия с дългова криза, която се пренесе и в Европа. Рисковете като цяло за сходен сценарий са не твърде далеч от нас”, каза Даниел Василев.

Как се стигна до фалита на Silicon Valley Bank

„Големите банки, които през 2008 г. бяха в групата “too big to fail” (твърде големи, за да фалират), днес са още по-големи отколкото тогава. Реално през този уикенд те получиха на практика субсидии от правителството, защото вложителите започнаха да пренасочват влоговете си към най-големите банки”.

„Второто нещо е колосален минимален риск – дори една банка, която има големи вложители, тя има много силен стимул да продава своите облигации и ипотеки на федералния резерв. Така тя ще си осигури пари и ликвидност”, обясни Даниел Василев. Според него сега банките имат стимул да продават на Федералния резерв на по-висока стойност своите инструменти, а Федералният резерв ще печата пари.

Целия разговор вижте във видеото. 

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook

Редактор: Весела Веселинова