Нинова умее да отчита успехи, дори когато губи

Постижението на Ваня Григорова на местните избори в битката за София е много сериозно. Това заяви в ефира на предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS бившият председател на Народното събрание и бивш лидер на БСП Михаил Миков.

„Поздравления за Григорова и за този автентичен ляв прочит на лявото, който тя даде в тази кампания. Той успя, благодарение на личната ѝ харизма, но и на посланията, които отправи, за да събуди интереса и на други хора – като тези от градската десница на столицата”, посочи Миков.

РАЗВРЪЗКАТА: Кои са новите кметове след балотажите (ОБНОВЯВА СЕ)

Горещите процеси вляво

По отношение въодушевлението на настоящия лидер на социалистите Корнелия Нинова покрай резултатите от вота, Миков коментира: „Г-жа Нинова умее да отчита успехи, дори тогава, когато губи”.

По думите му Ваня Григорова е дала пример за поведение на ляв политик в дясна среда, като каквато се дефинира софийската. Както тя обаче, така и никой друг политик, не е успял достатъчно да мотивира гражданите да стигнат до урните.

Според Михаил Миков Григорова едва ли ще се цели към лидерското място в БСП, каквито слухове циркулират напоследък. Според него тя по-скоро би оглавила ляво движение.

„И в лявото, и в дясното има един проблем – фрагментацията, роенето”, смята още бившият председател на парламента.

Според него левият кандидат за кмет на столицата е откритие на софийската градска организация на БСП, докато централното ръководство на партията е приело кандидатурата „със стиснати зъби”.

Завръщане в политиката?

„Ако Ваня Григорова продължава тази линия на автентичното ляво, аз бих участвал в такова нещо. То наистина дава друг смисъл на заниманието с политика”, сподели още Михаил Миков.

За Изборния кодекс

„Аз съм наблюдавал и участвал в избори, в които се гласуваше още с цветни бюлетини. Тогава имаше по-висока избирателна активност, по-голяма ангажираност, по-висока грамотност сред изборните комисии и по-малко манипулации. Те имат тежест тогава, когато избирателната активност е ниска. Какво се получава през изминалите 30 години? Ние постоянно усложняваме и променяме закона и изборния процес, водим формални спорове, а в същото време образователното ниво пада. Добре образовани хора няма да дават толкова невалидни бюлетини, а машинациите ще са по-малък процент”, посочи още социалистът.