Благодаря ви, че дойдохте, за да поздравите големия и "стоманен" приятел Си Дзинпин, каза президентът Вучич

Хиляди души посрещнаха китайският лидер Си Дзинпин в Белград, предаде БГНЕС. Тържествената церемония включваше топовни салюти от 10 почетни взвода, изпълнение на националните химни и преглед на почетния караул.

След това сръбският президент Александър Вучич и Си Дзинпин се отправиха към северната тераса на Двореца на Сърбия.

Вучич подчерта, че „Китай е голям и стабилен приятел на Сърбия“, съобщи вестник "Политика".

"Благодаря ви, че дойдохте, за да поздравите големия и "стоманен" приятел Си Дзинпин. Казах му, че такова уважение и любов няма да получи никъде, както в нашата Сърбия“, подчерта Вучич.

"Днес ние пишем история, въпреки че на мнозина не им се струва така. Само след няколко години всички ще си спомнят за този ден и за това, че днес сме писали бъдещето", каза президентът.

Сръбският лидер посочи значимостта на подкрепата на Китай относно териториалната цялост на бБлканската страна.

"Както ние казваме, че Тайван е Китай и това е записано в устава на ООН, така и те подкрепят нашия суверенитет и са с нас във всички най-трудни моменти. Не забравяйте, че те бяха с нас преди 25 години, когато Сърбия беше бомбардирана, и за това платиха цената. Те загубиха хора само на няколкостотин метра оттук", каза Вучич, обръщайки се към събралите се граждани.

БГНЕС припомня, че през 1999 г. НАТО проведе операция „Съюзна сила“ срещу Съюзна република Югославия, за да принуди Белград да прекрати жестоките репресии срещу косовските албанци и да изтегли военните и полицейските си сили от Косово. При трагичен инцидент ракети на военния блок паднаха в китайското посолство, а трима души загинаха.

Сръбският държавен глава благодари на китайския си колега Си Дзинпин, защото „всичко, което е построено в Белград, е благодарение на силната сръбска икономика и неговата подкрепа за нашия стоманодобивен завод, Бор и други инвестиции“.

 

Видео: Ройтерс

"Само небето е граница, знам какъв потенциал имаме и колко много можем да направим. Да живее стоманената дружба между Сърбия и Китай", каза той.

Лидерът на Китай и съпругата му Пън Лиюен бяха посрещнати на червения килим от президента Вучич със съпругата му Тамара и сръбското правителство, начело с министър-председателя Милош Вучевич.

Китайският държавник е придружаван от делегация от около 400 членове. Си Дзинпин пристигна в Сърбия снощи от Франция, където отседна в рамките на първото си посещение в Европа след пет години, а по-късно днес ще отпътува за Унгария.

Пекин и Белград ще подпишат 30 междудържавни споразумения, като едно от тях се отнася до междуведомственото сътрудничество между китайската информационна агенция Синхуа и сръбската Танюг.

Според плана на посещението ще се проведе пленарна среща на делегациите на Сърбия и Китай, последвана от церемония по подписване на Съвместното изявление и размяна на подписани двустранни документи.

Си Дзинпин и президентът Вучич ще говорят пред медиите след церемонията.

„Китай и Сърбия взаимно си предоставиха твърда подкрепа по въпроси, засягащи нашите основни интереси и големи опасения. Ние съвместно подкрепихме международната справедливост и справедливост и допринесохме с нашия дял в насърчаването на мира и развитието в света“, каза Си и добави, че двустранните отношения са постигнали исторически резултати след установяването на цялостно стратегическо партньорство през 2016 г.

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase

Редактор: Ина Григорова