Снимка: БГНЕС
Остават в сила приетите промени за съставянето на служебен кабинет
Конституционният съд разгледа шестата поправка в Основния закон. Гласувалите са 6:6, което означава, че решение не може да бъде взето, научи NOVA. Така, на практика, промените остават в сила.
Остават в сила приетите промени за съставянето на служебен кабинет. Президентът ще трябва да избира служебен премиер измежду председателя на парламента, управителя и подуправителите на БНБ, председателя на Сметната палата или негови заместници, омбудсмана или негови заместници.
Народното събрание ще продължава да работи в условията на служебно правителство. А промените за разделянето на ВСС отпадат. Припомняме, че държавният глава и опозиционните на кабинета „Денков-Габриел” партии атакуваха промените в частта за служебните кабинети и разделянето на Висшия съдебен съвет.
Обявените за противоконституционни промени спират да действат само занапред, уточняват конституционните съдии.
Решението на Конституционния съд идва дни след като в доклада си за върховенството на закона Европейската комисия ни похвали за някои конституционни промени засягащи съдебната власт.
С днешното решение напрактика съдебната реформа, приета 49-ото Народно събрание, беше отменена. С малки изключение- ограничаване на правомощията на прокуратурата в известна степен.
В гласуването са участвали всички 12 конституционни съдии. Според тях текстовете, че Висшият съдебен съвет трябва да бъде разделен на Висш прокурорски и Висш съдебен съвет, са противоконституционни. Отпадат и приетите текстове, свързани с ограничаване на правомощията на главния прокурор и неговия мандат. Предвиждаше се той да не бъде 7, а 5 години. Според конституционните съдии последните текстове са от компетентността на Велико народно събрание.
Ще прерасне ли политическата криза в конституционна
"Запазени са промени относно това, че съдът е освен орган в съдебната власт. Това, че структурата на прокуратурата, е в съотвествие със системата на съдилищата, които гледат наказателни дела. Ограничаването на прокуратурата, приближаването ѝ към съдилищата, които гледат наказателни дела - е крачка в правилната посока. Тя е малка, но ще даде възможност за промени в поне 80 закона", обясни преподавателят по конституционно право в СУ доц. Наталия Киселова.
С шест на шест гласа е приключило гласуването по делото на президента, който поиска да бъдат обявени за противоконституционни промените за избор на служебен министър- председател. Според тях премиер може да се посочи от ограничен кръг длъжностни лица. При това гласуване напрактика промените остават в сила. И президентът ще избира измежду председателя на Народното събрание, ръководството на БНБ, на Сметната палата или обудсмана.
"Отклонение - освен списъка, от който президентът трябва да избира премиер, е и това да не се разпуска НС и двойното гражданство за депутати. Народен представител може да бъде и лице с друго гражданство, но за министри - трябва да бъдат само български граждани", подочи доцент Киселова.
Малко преди Конституционният съд да обяви решенията си, президентът коментира от Париж. "Сезирах КС с ясно аргументирани мотиви. И очаквам решенията на КС да допринасят за независима съдебна система, за ефективно правосъдие и справедлиствост, за ефективно управление на държавата и най-вече за ясна политическа отговорност на всеки, който управлява", заяви президентът Румен Радев.
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase