За година и половина той събрал над 40 хиляди последователи

В навечерието на първия учебен ден ви срещаме с учител, който вече една година е подел кампания за опазване и съхраняване на българския език. Той преподава във великотърновско училище. 

Инициативата на 45-годишния Красимир Тодоров увлича вече десетки хиляди хора. Сред тях и популярни личности. Той е от град Белене, но от 5 години живее във Велико Търново. Бил е първо начален учител, а от тази година ще преподава на 5 и 6 клас по Човек и природа. Неговата страст обаче е българския език.

Учениците у нас почиват по-малко, но лятната им ваканция е сред най-дългите в Европа

"Трябва да се говори и пише правилно. След като сме българи и разполагаме със свой език и азбука, която сме дали на над 200 млн. души по света, трябва да ценим това", споделя Тодоров. За го ценят децата, направил сайт, където на близък до техния модерен език да учат българския. "Това е един прекрасен справочник за езиковите норми, съобразен с официалния правописен речник на БАН от 2012 година, което е един норматив за българския език", допълни той.

За година и половина събрал над 40 хиляди последователи. "Хората имат голям интерес и той не стихва. Нещата, които правим аз и още двама-трима, ги правим, за да е достъпно за хората, а не както са обяснени в дебелите книги", сподели Тодоров.

Освен публикации в сайта, Красимир прави и кратки видеа. Кани и гост-лектори като актьорите Мариан Бачев и Гергана Тодорова. Да пишат и говорят грамотно Красимир увлякъл артисти, преподаватели, студенти, обикновени хора. Големите липсващи, по думите му, са хората от властта - тези, които ни управляват.

"Като човек, който непрекъснато анализира и правоговора, и правописа на нашите политици, защото съм и магистър по политология, се страхувам да попадна на нещо написано от тях. Това, което чувам от трибуната на Народното събрание, е плашещо. Повечето от тях говорят на много тежък диалект, не поставят ударенията където трябва. Картинката е много тъжна", смята учителят.

МОН обяви ваканциите за новата учебна година

Красимир поправя всеки, поне сред обикновените хора, които чуе, че бъркат. Така, освен последователи, учителят си създава и врагове - скептици, които подлагат на съмнение неговата компетенция. "Има коментари, които предизвикват възмущение. "Как може? Тези правила кой ги измисля?" Езикът се променя динамично. Когато казах на моите ученици, че се пише и изговаря „деветка“ и „десетка“, стана голям спор. Дори тръгнаха да питат филолозите в нашето училище дали е така", разкрива той.

А Красимир Тодоров дори не е филолог. Това не му пречи да развива мисията, за да има едно малко по-грамотно бъдеще за родния български език.

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase