Какви са предизвикателствата

Общото събрание на ООН прие Пакт за бъдещето, който генералният секретар Антониу Гутериш определи като знаково споразумение и "стъпка напред към по-ефективен, приобщаващ и мрежов мултилатерализъм", предаде БТА.

„Призовах за тази Среща на върха, защото нашият свят се отклонява от релсите и се нуждаем от твърдост при вземането на решения, за да се върнем в правилния път“, заяви Гутиереш, цитиран от Voice of America. "Трябва многостранната система и нейните институции да бъдат укрепени, за да бъдат в крак с променящия се свят. Те трябва да бъдат подходящи за настоящето и бъдещето - ефективни и способни", заяви още генералният секретар, цитиран от БТА.

Към Пакта за бъдещето има две приложения: Глобален пакт в областта на цифровите технологии и Декларация за бъдещите поколения.

Главчев на Срещата на върха в Ню Йорк: България подкрепя реформата на ООН

"Пактът за бъдещето, както и неговите анекси, са резултат на много месеци преговори и компромиси от всички страни", заяви председателят на Общото събрание на ООН Филемон Янг от Сенегал. "Няма международен документ, който да е перфектен, но силно вярвам, че Пактът за бъдещето изразява най-широката подкрепа на държавите членки", добави той. 

Глобалните кризи показаха, че има нужда от реформа в ООН и от преразглеждане на международните финансови системи, пише организацията. Тези предизвикателства включват военните конфликти в Украйна, Газа и Судан, недостатъчните усилия за борба с изменението на климата и др.

Руската делегация на форума внесе предложение за изменения в текста на пакта, но след гласуване то бе отхвърлено, след като 143 страни гласуваха то да не се разглежда.

Германският канцлер Олаф Шолц направи изявление в социалните мрежи, в което заяви, че смисълът на Пакта за бъдещето е страните членки да се отнасят с уважение и да са справедливи едни към други. Той подчерта, че доверието и сътрудничеството са в основата на всичко това, съобщава БТА.

"Ние работим заедно - както преди. Все още се доверяваме един на друг. Отдадени сме на принципите на Устава на ООН - както винаги сме били. И сме готови да продължим да се отнасяме един към друг с уважение и справедливост. Това представлява Пактът за бъдещето", заяви германският канцлер.

Документът има високи цели за изкореняване на бедността, прекратяване на глада и изграждане на мирни и приобщаващи общества. Освен това се стреми да преодолее цифровото разделение, посочват още от VOA.

Премиерът на Барбадос – Миа Мотли заяви: „Има хора, които инстинктивно знаят, че тези решения ще бъдат само думи, освен ако няма фундаментална промяна в това, което правим и начина, по който го правим.“

Генералният секретар се срещна на четири очи с няколко световни лидери, включително Лесли Волтер, член на Преходния президентски съвет на Хаити. Те обсъдиха важни въпроси, сред които справяне с масовото насилие и тежката хуманитарна ситуация.

Войните в Газа, Украйна и Судан ще бъдат в центъра на вниманието през тази седмица. Милиони хора са превърнати в бежанци или са разселени само заради тези три конфликта, посочва VOA. Това изисква увеличаване на усилията за справяне с кризата.

Върховният комисар за бежанците на ООН – Филипо Гранди каза за VOA: „Ние също имаме лимит, затова предупреждавам политиците, взимащи решения, че ако не удвоят усилията си в посока мир, ще имаме много проблеми.“

Гранди изрази загриженост относно разрастването на конфликта в Близкия изток и на територията на Ливан. И посочи, че това може да има непредвидими последици.

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Анелия Пенкова, БТА/Voice of America