Снимка: iStock
Вижте съветите на експертите
Началото на октомври ни донесе топли дни. Въпреки това есенно-зимният сезон започна и е време да огледате и почистите комините на своите къщи и домове, напомнят от Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - Пловдив.
През изминалия отоплителен сезон огнеборците от пловдивската пожарна са гасили 74 пожара, тръгнали от комини, като пикът на произшествията е бил през месеците януари и март. Най-много щети от такива инциденти са претърпели жителите на Подбалкана, където са регистрирани 28 произшествия за целия есенно-зимен сезон.
СЕЗОНЪТ НА ПОЖАРИТЕ: Как да избегнем възпламеняването на комин (ВИДЕО)
Живущите в панелни жилища трябва да имат предвид, че дори един от съседите им да ползва отопление на твърдо гориво, също трябва да се погрижат за своята безопасност. Домоуправителите трябва да организират почистване и подготовка преди започване на отоплителния период. Общото коминно тяло преминава през всички жилища и при пожар потърпевши могат да бъдат дори домакинства, които не ползват отопление на твърдо гориво.
В непрекъснато пушещия комин се натрупват сажди и неприятна миризма, а лошата поддръжка може да доведе до пожар. Най-често причина за това стават наслоените замърсявания по вътрешността на комина. При горене дървата отделят замърсители, които покриват вътрешното коминно тяло с мазна, черна субстанция - креозот. Образува се в резултат на газове, които не са напълно изгорели, и кондензира от вътрешната му страна, оставайки там, докато не се отстрани ръчно. Изгарянето на зелени или мокри дърва води до наслояване и натрупване на креозот. Възможно е в комина да има попаднали запалими отломки, донесени от животни или бурни ветрове. В комините, които нямат шапки, вятърът може да навее листа и клонки, не е изключено да има и гнезда на птици.
СТУДЕНИТЕ МЕСЕЦИ: Всеки пети пожар през зимата е от непочистен комин
Пожарите в комина започват със силно щракане и пукане.Топлинното разширение в димоотвода може да доведе до структурни промени в конструкцията, в резултат на което получилите се пукнатини могат да станат източници на огнища по височината на коминното тяло. Пожарът в комина обикновено не може да бъде овладян от собственика на жилището.
Най-разумно е почистването да извърши професионалист, но ако сте решили да направите това сами, осигурете своята безопасност.
Редактор: Станимира Шикова