Снимка: iStock
Продължават сериозните забавяния или получаването на значително намалени проценти инвалидност
Продължават сериозните забавяния на ТЕЛК решения или получаването на значително намалени проценти инвалидност. За проблемите сигнализират зрители на NOVA, след като беше въведена нова организация в работата на експертните лекарски комисии в средата на годината. Какво реално се промени от юни досега? За 4 месеца са издадени над 73 хиляди експертни решения. Или това е с около 11 на сто повече в сравнение със същия период миналата година. Ръстът от здравното министерство обясняват с увеличения брой на комисиите в страната, които от 70 станаха 121. И пресмятат, че стимулът от 100 лева за предсрочно издадени и влезли в сила решения вече дава резултат – през октомври ТЕЛК експертизите са почти 4 500. На този фон обаче – и пациенти, и директори на болници, продължават да се борят със системата.
ТЕЛК ще получат 400 хиляди лв. за предсрочни решения през октомври
За Теодора Видева лутането в лабиринта на ТЕЛК започва преди 2 години. Синът ѝ бил на 4, когато му поставили диагноза мускулна дистрофия, тип дюшен. Експертните комисии в Стара Загора определят 75% инвалидност. Според случайното разпределение на случаите, новата оценка на детето сега трябва да направи комисия в Бургас. ТЕЛК обаче все още не е издаден.
„Документите ни са подадени на 9 август. Оттогава чакаме решение. На 1 ноември изтече старият ни ТЕЛК!”, разказа жената.
Заради забавянето Теодора вече не може да бъде и личен асистент на 6-годишния си син.
„Писах на мейл до РЗИ Бургас и те отговориха, че докторката е в болнични и затова има забавяне”, допълни жената.
И докато едни са в очакване на новите ТЕЛК решения, други ги получават навреме. Но със значително намален процент инвалидност.
„Имаме случаи на човек с епилепсия, който от 80 е паднал на 0%, т-е той е оздравял”, коментира Веска Събева, зам.-председател на Национален съвет за хората с увреждания.
Две жени са усвоили над 109 хиляди лева с фалшиви решения на ТЕЛК
Специалистите обясняват, че след нормативните промени в работата на ТЕЛК-овете, не липсват и случаи гинеколози да дават експертиза за неврологично заболяване.
От Министерството на здравеопазването признават, че забавяния на експертизата се допускат, но, „само в 3 области - Добрич, Пазарджик и Кърджали, както и при една ТЕЛК комисия в София”. От ведомството уверяват, че полагат усилия да решат организационните дефицити. Справка на Здравното министерство за NOVA показва, че от юли досега са обжалвани 4 700 експертни решения пред НЕЛК. Анализ на причините от ведомството ще направят след края на годината.