Един глас на последните избори е струвал 46 лева, изчисли Стоил Стоилов
Колко струва гласът на избирателите и какво тревожи членовете на Обществения съвет на ЦИК обясниха в студиото на „Твоят ден” по NOVA NEWS Цветелина Пенева, член на Съвета, и изборният експерт Стоил Стоилов.
„Притесни ни фактът, че решението на КС да бъдат повторно преброени действителните гласове в 1777 секции не включва недействителните бюлетини. На експертиза трябва да подлежат тези секции, в които има разминаване с два или повече гласа между флашпаметите и протоколите. Намерихме повече от 700 секции, които отговарят на този числов критерий, но не са включени в списъка с проверяваните”, каза Цветелина Пенева.
Повторно преброяване на бюлетините: Изборните книжа ще бъдат транспортирани до КС (ОБЗОР)
Тя даде пример, че ако във флашпаметите има 100 гласа за една партия, а в секционните протоколи са отчетени 110, това би трябвало да бъде проверено от Конституционния съд. „В Девня, в читалище „Просвета”, секция №8, за една от партиите флашката отчита 7 машинни гласа, а секционната комисия регистрира 17. Тази секция няма да бъде проверявана от КС. За щастие там има видеонаблюдение, на което се вижда, че има само 7 гласа за тази партия. За да излязат протоколите, от секционната комисия вземат гласове от „Не подкрепям никого” и ги добавят към резултатите за тази партия. Останалите гласове са дописани като са отчетени хора от избирателния списък, които не са гласували”, обясни членът на Обществения съвет към ЦИК. Пенева призова прокуратурата да се задейства за всички сигнали за изборни нарушения.
Според експерта Стоил Стоилов при въвеждането на номериране на бюлетините през 2014 г. е имало разминаване от 66 000 гласа. „Сега никой не брои физически неизползваните бюлетини, да ги запише в официалния протокол преди да отвори урната. Така се прави по света, но тук ги пишат накрая, за да натаманят”, каза експертът.
Стоилов е изчислил, че цената на един глас е 46 лева. Този разход – над 20 долара на глас, е характерен за избори в страни, където е имало граждански конфликти – Ангола, Мозамбик, Афганистан, даде пример той.
„Изборният кодекс трябва да бъде обърнат с хастара навън. Да се премине към активна регистрация, която ще ни показва колко са реалните избиратели, които имат права и са пожелали да гласуват, за да избегнем дописването в списъците”, препоръча Стоилов.
Редактор: Весела Веселинова