Коментар на Михаил Кръстев и Добрин Иванов

Защо проектът за Бюджет за 2025 година предизвика вълна от критики? Как ще се запълни дупката в хазната и какви са рисковете в планираните мерки? Темата в студиото на "Здравей, България" коментират икономистите Михаил Кръстев от Съюза за стопанска инициатива и Добрин Иванов от Асоциацията на индустриалния капитал в България.

От Съюза за стопанска инициатива обясниха, че идеята с амнистия да се докарат приходи е невъзможно. Амнистията върви в две посоки - от една страна за фирми, които са обявили приходите си в предишни години, но не са успели да платят данъците си. "Идеята за амнистията е да се докарат нови приходи в бюджета. Това е единствената идея, единствената мотивация. Част от юридическите лица, които не са внесли своите данъци, ще могат да направат това еднократно, амнистиращо. Според мен и според нашите експерти, това не е възможно, а не е възможен и начинът, по който се очаква да бъдат финансирани тези средства, така че бизнесът да може да ги погаси към бюджета", каза Кръстев. 

Зърнопроизводителите - в протестна готовност заради Бюджет 2025

Според Асоциацията на индустриалния капитал в България заради по-високите разходи за заплати и пенсии, приходната част е подложена на изпитание. По думите на Иванов проблемите са в разходната част на бюджета. "Приходната част се опитва да реши проблемите, които създава разходната част - увеличаването на разходите за персонал, на пенсионните плащания и за издръжка. Това беше посочено от финансовия министър през октомври, когато започнаха да правят бюджета", поясни той. По думите му има ръст в разходите за персонал от над 4,5 милиарда в сравнение с 2024 година. "Разходите за пенсия растат с около 4 милиарда", добави Иванов.

Повече по темата гледайте във видеата.

Редактор: Мира Мирчева