Коментират енергийните експерти Валентин Колев и Мартин Владимиров
Какви са причините за кризата с тока, защо мрежата е в такова състояние и какви мерки трябва да предприеме държавата? Темата коментираха енергийните експерти Валентин Колев, председател на Българската браншова камара на енергетиците, и енергийният експерт Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията.
„Първо искам да отбележа, че два са основните компонента в цената на електрическата енергия. Единият е „мрежовите услуги”. Това е 15% от цялата цена. „Мрежови услуги” е това, което се отнася до експлоатация и ремонт на мрежата. Ако мрежовите услуги поскъпнат с 20% или 30%, това не означава, че крайната цена на електроенергията ще се увеличи с толкова”, обясни Валентин Колев.
„Еврохолд България”: Реалната цена на тока е с 25-30% по-висока
Втората причина за проблемите, според Колев, са климатичните промени.
„Те се изразяват в това, че преди години нямаше случаи на мокър сняг. По това време на годината снегът беше пухкав, ситен, който не предизвикваше такива аварии”, обясни Колев. „Трябва да се подготвим за тежкия сняг. Единият вариант е да увеличим механичната устойчивост на електропроводите и стълбовете. Това струва пари. Другият вариант е в особено тежки райони да минат подземно. Скъпо е, трябват пари за това”, каза Колев.
Той коментира още, че наредбата за сервитутните зони на енергийните обекти не е променяна от 2004 г. „Тези зони се оказват много малки, поради растящите дървета. Дърветата са по 30-40 метра, не 4 метра, както е отбелязано в наредбата”, коментира Колев.
Според Мартин Владимиров от десетилетия има лошо управление на регулирания енергиен сектор.
„През годините цените на мрежовите услуги остават изкуствено ниски. Те са едни от най-ниските в ЕС. В последните няколко години има опити на КЕВР да ги приближи до европейските, но все още са ниски. Причината е, че цената за крайните потребители ще нарасне. Големият въпрос е кога ще бъде завършена либерализацията на пазара. Това ще реши много свързани проблеми. Не е важно цялото общество да плаща изкуствено ниски цени, а да се дава подкрепа на най-уязвимите групи, дори да са 20-30% от населението. Помощта да идва от бюджета, не от изкуствено ниски цени. Това изкривява пазара. Дружествата, които трябва да поддържат доста остаряла мрежа, не могат да правят нужните инвестиции”, заяви Мартин Владимиров.
Основен проблем, според него, са недостатъчното инвестиции в мрежата. Владимиров обясни, че има и стотици милиони европейски средства, които се отпускат за подобряване на мрежата, но България още не се е възползвала от тях.
Повече гледайте във видеото.
Редактор: Ина Григорова