Снимка: iStock
Разказва "Дойче Веле"
През 1956 г. геологът Марион Хуберт прогнозира, че глобалното производство на петрол ще достигне своя пик през 2000 г. Някои предвещават глобална финансова криза, а други - апокалипсис.
След това прогнозите за петролен пик се появяват отново. Проблемите с доставките трябваше да започнат през 2011 г. Говореше се за високи цени на храните и горивата, които щяха да се отразят на селското стопанство и енергетиката. Но нищо от това не се случи. Проблеми с доставките така и не настъпиха.
Какво точно стана? Трябвало ли да се притесняваме, че ще останем без петрол? Тeзи въпроси днес изглеждат различно, защото в живота ни са настъпили огромни промени. През 2000 г. електрическите автомобили още бяха нещо нечувано. Затова и петролната криза изглеждаше апокалиптична.
Днешната картина се дължи на развитието на възобновяемите мощности и сериозния им дял в общата произведена енергия. В момента електричеството, произведено от слънцето и вятъра, е по-евтино от изкопаемите горива. Сериозен е и делът на електрическите превозни средства. 14% от новите коли, продадени в световен мащаб, са електрически, докато през 2020 г. са били едва 5 на сто. Дори най-големите замърсители - САЩ и Китай, правят огромни инвестиции в зелените мощности.
Нещо още по-важно се случи през 2023 г. „Когато говорим за възобновяеми източници, най-важната година е 2023-та, защото тогава те изпревариха изкопаемите горива”, обясни Майк Кофин, експерт, който проучва развитието на регулациите, свързани с климата.
Според него бъдещето на зелената енергия изглежда все по-светло. А краят на петрола ще настъпи по-съвсем различен начин от очакваното досега.
„Преди 15-20 години имаше опасения, че доставките на петрол ще достигнат своя пик, а горивата ще свършат. Тревогата сега е, че достигнахме „плато” в търсенето”, казва Атул Ария, енергиен стратег на Standard and Poor's.
През октомври 2023 г. Международната агенция по енергетика публикува доклад, предвиждащ края на петрола и другите фосилни горива. Този път обаче краят ще дойда за търсенето, а не за предлагането. Счита се, че ще настъпи през 2030 г.
Ръководителите на петролни компании по света са възмутени от доклада. Освен това търсенето на петрол расте всяка година с изключение на 2020-а, когато удари COVID.
„Няма да останем без петрол, дори въз основа на текущите находища. Имаме петрол за още 40 години”, казва Ария. А това не включва новите проекти. Големите производители все още залагат на нарастващо търсене и увеличават производството на петрол.
Според прогнозите ще се нуждаем от изкопаеми горива още известно време.
Повече гледайте във видеото. То е част от предаването „Истории от света” на „Дойче веле”, което се излъчва всяка неделя от 21:30 ч. и сряда от 22:30 ч. по NOVA NEWS. Не пропускайте материалите на „Дойче веле” и в ефира на „Събуди се” по NOVA всеки уикенд.
Редактор: Ина Григорова