Разговор с двама доброволци и културния медиатор, публикувал видеото, с което търси семействата на момчетата

Какво се случи в нощта, в която трима непълнолетни мигранти загинаха в Странджа? Организацията, която с помощта на доброволци издирва бедстващи мигранти отправи обвинения, че спасителните им екипи са били блокирани от "Гранична полиция". От МВР обвиняват гражданските активисти, че подават неверни сигнали до телефон 112 и целенасочено пречат на властите да вършат работата си. Следва история с продължение в „Историите на Мария Йотова“ в предаването "На фокус".

„Историите на Мария Йотова“: Ужасите на българската граница – изчезнали, пребити и мъртви, сред тях и деца

„Получихме сигнали и видеа за трима непълнолетни в лошо здравословно състояние. Затова се обадихме на 112 и дадохме координатите, защото бяхме уплашени за живота им. Но също така проверихме сами. Бяхме спрени от „Гранична полиция” и не успяхме да достигнем до мястото. Викаха ни, заплашваха ни, хвърлиха вещите ни в храстите. Излязохме да проверим мястото на следващия ден. Когато пристигнахме, намерихме 15 годишно момче, замръзнало в снега, безжизнено. Имаше следи от кучета и ботуши, което означава, че някой го е намерил, но не е направил нищо. Обадихме се на 112 и чакахме много. Накрая дойдоха, взеха тялото и го идентифицираха. Това беше придружено от полицейска репресия и заплахи. Доста ни изплаши”, разказва един от доброволците, участвали в откриването на мигрантите.

Той посочва, че са получили нова информация за група от хора, които са замръзнали, и затова отиват на място, за да проверят какво се случва. „Когато „Гранична полиция” намери група, те взимат телефоните, обувките им и ги връщат обратно в Турция”, посочва той. И допълва, че искат да бъдат на място, за да се уверят, че това няма да се случи.

Друг доброволец разказва, че през нощта на 27 декември са получили сигнал с видео на момче, лежащо в снега и са се обадили на 112 с данни за състоянието на човека и местонахождението му. Тръгват към мястото, но са спрени от полицията. След което получават сигнал за още двама бедстващи в Странджа, като отново са спрени от униформените, разказва доброволецът. Той казва още, че едната група е намерила първото тяло, а втората – той и друг човек – са намерили другите две тела, около които е имало следи от гуми на автомобил. „Хората не умряха заради времето, не умряха заради трудните географски условия, а защото бяха изоставени от „Гранична полиция”, която ни попречи да ги спасим”, казва още той.

Яхия Комси е културен медиатор и преводач от фондация „Мисия криле”. Той разказва, че неговата задача е да намери семействата на три момчета от Египет и затова пуска видео в TikTok.

Мохамед Махмуд Гаази е приятел на бащата на едно от загиналите момчета – Ахмед от Египет. Неговият син и момчето също са приятели. „Той вярваше, че ще намери по-добър живот в Европа”, споделя мъжът. И казва още, че е разбрал за момчето от видео, в което се казва, че се издирват семействата на три деца, починали в България. Мъжът пристига в България, защото има виза, за да върне тялото на Ахмед.

„Нито един родител не бива да загубва и надживява детето си.  Изразявам съболезнованията си към семействата си, които загубиха децата си.  В нощта на 27 декември двете международни организации, които оперират в югоизточния район на българско-турската граница, получават три сигнала за бедстващи хора. Касае се за момчета от Египет, които са изоставени сами от хората, които са се придвижвали с тях. Цялата информация беше изпратена към Фонфация „Мисия Криле”, коментира в предаването „На Фокус” Диана Димова от Фондация „Мисия Криле”.

По нейни думи в България по презумпция хората, пристигащи от юг са възприемани за по-застрашаващи сигурността на страната. „Към тези хора се подхожда по по-различен начин, спрямо другите, търсещи закрила на територията на страната”, добави Димова.

„Свидетелските разкази за „изтласкване” с насилие на мигранти от българските територии, не са от днес или вчера. Години наред има сигнали, че това се случва ежедневно”, сподели тя.

Според нея в много гранични държави има законна практика за това „изтласкване” на мигранти, като това е придружено с много рискове за хората, стъпващи на чужда територия.

"Гранична полиция" излезе с официална позиция по случая с тримата загинали в Станджа непълнолетни мигранти:

"През 2024 г. служителите на ГД „Гранична полиция“ са провели операции по търсене и спасяване, в които са оказали медицинска помощ на 515 граждани на трети страни, влезли в Република България незаконно.

На всички постъпили сигнали е реагирано своевременно от служителите на ГДГП.

Цитираните от медиите сигнали с дата 27.12.2024 г. също са проверени своевременно. Те категорично не отговарят на установените от служителите на ГДГП факти и обстоятелства. В тях са посочени точни координати, като е установено, че подадените точки се намират на различни гористи местности в зоната за отговорност на ГПУ - Средец. Незабавно са изпратени екипи за проверка, но там не са открити бедстващи лица, както и трупове на починали хора.

Откритите тела на починали мигранти на 28 и 29.12.2024 г. са на различни места от посочените точки с координати в сигналите от 27.12.2024 г.  

ГДГП счита, че подаването на неточна или невярна информация от страна на граждани и организации не само възпрепятства работата на служителите, но умишлено или целенасочено пречи да изпълняват съвестно и в пълен обем своите служебни задължения.

Служителите на Гранична полиция стриктно спазват законовите разпоредби и използват физическа сила и помощни средства в съответствие единствено с нормативната уредба на Република България. В връзка с това намираме отправените обвинения като напълно безпочвени. Имаме готовност за разпореждане на проверка, установяване на обективната истина и предприемане на мерки при всеки сигнал и оплакване или нарушение, свързано с работата на служителите. Уверяваме Ви, че той ще бъде разследван по надлежния ред.

Дирекцията не е допускала и няма да допусне нейни служители да проявяват нехуманно и унизително отношение както към гражданите, така и към установените лица, преминали нелегално граница.

Всички граждани, пребиваващи легално на територията на Република България, имат право на свободен достъп в 30-километровата гранична зона, с изключение на гранична ивица, която е до 300 метра от линията на държавната граница. Същата е регламентирана в чл. 56, ал. 2 от ПУД на МВР, където е забранен свободният достъп на граждани. Пребиваването в граничната ивица е с разрешителен режим и установените нарушители подлежат на административна санкция."

Повече по темата гледайте във видеото.