Страната е многократно разтърсвана от смъртоносна агресия над нежния пол
Турция многократно е разтърсвана от смъртоносно насилие срещу жени. Организациите за защита на правата на жените обвиняват за насилието не само патриархалната система, която възпрепятства равенството между половете. Те се противопоставят на ислямско-консервативното правителство, твърдейки, че насърчава чувството за безнаказаност в обществото и не вярват на обещанията му да сложи край на насилието срещу жени и момичета. Сега все повече турски жени са решени да вземат сигурността си в свои ръце.
Някои от тях два пъти седмично се събират в спортна зала в Истанбул за уроци по бойни изкуства. Те искат да знаят как могат да се защитят от нападения и тормоз на улицата, в обществения транспорт или дори у дома. Част от тях са преминали през плашещи ситуации.
Как живее ЛГБТ общността в Турция (ВИДЕО)
„Преди около пет години бях тормозена в собствения си квартал. Дълго време се чувствах неспокойна и дори ми беше трудно да се прибирам сама. Смятам, че е много важно да се научим как да се защитаваме и да споделяме наученото с други жени”, казва фармацевтът Еда Кованджи.
Инструкторът Рафет Уйсал преподава самоотбрана на жени повече от четири години. Курсовете му се финансират от местните власти и се запълват много бързо. „Търсенето на курсове по самоотбрана нарасна значително през последните години. Имаме запитвания от цялата страна, графикът ни е пълен до края на февруари. За съжаление, живеем в общество, в което жените и момичетата не се чувстват в безопасност”, твърди треньорът по бойни изкуства.
Организации за защита на правата на жените, които документират убийства, казват, че всеки ден поне една жена в Турция бива убита. Често насилникът е член на семейството - съпруг, приятел или партньор. Много жени обвиняват турското правителство, че не ги защитава и че създава чувство за безнаказаност в едно твърде патриархално общество. „Правителството не прилага законите за защита. Трябва да вкарва престъпниците в затвора и да не ги пуска обратно на улицата. Трябва да налага строги наказания. Искаме да живеем”, каза Диджле Сила.
Президентът Реджеп Тайип Ердоган, който често се определя като защитник на правата на жените, обеща по-строги наказания. „Насилието срещу жени е предателство към човечеството. Всеки, който вдигне ръка срещу жена, който причинява физическо или психическо насилие, трябва да бъде наказан. Това е основно задължение на държавата”, подчерта държавният глава.
Активистите за правата на жените обаче са скептични към тези обещания. Факт е, че през 2021 г. Ердоган се оттегли от Истанбулската конвенция – европейски договор, който задължава страните да разследват и наказват насилието срещу жени. Консервативни ислямски групи твърдяха, че договорът нарушава традиционните семейни ценности и насърчава разводите.
Повече гледайте във видеото.
Редактор: Калина Петкова