Депутатът изрази надежда, че няма да се стигне до вот на недоверие заради еврозоната

В Бюджет 2025 трябва да се предприемат мерки за намаляване на разходите, но да не се повишават основните данъци. Проблемът не е в приходите, а в разходите. Това каза депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS.

Той посочи, че от ПП-ДБ са предложили четири мерки. Едната е хората в пенсионна възраст, които продължават да работят в държавната администрация, да бъдат пенсионирани, каза политикът. "Планираме разсрочено плащане в рамките на две години на заплатите, които ще получат след това", допълни той. Второто - държавните служители в период от шест години поетапно да започнат да си плащат осигуровките, посочи още Димитров. И обясни, че това ще намали натиска върху пенсионната система. "Трето - преглед на цялата държавна администрация и през мерки за електронно правителство да се работи за оптимизация. Четвърто - да има обществени поръчки, които да намалят разходите в здравеопазването", подчерта депутатът от ПП-ДБ.

Доклад за еврозоната и потенциален вот на недоверие: Ще издържи ли властта

„Нямаме за цел да внасяме вот на недоверие, това е крайно средство. Ние имаме за цел да окажем натиск да не се саботира еврозоната и България да стане член от 1 януари 2026 г. Ако видим, че саботажът, който сега започна, продължава и през февруари, ако видим, че не можем да овладеем ситуация, че управляващите са решили да спрат членството на страната в еврозоната, крайният етап е вотът на недоверие. Но още не сме там и се надявам да не стигнем дотам”, каза още Димитров.

Той обясни, че на дневен ред е бил законопроектът за БНБ, изготвен от банката, отстояващ нейната независимост, синхронизиран с ЕЦБ, и свързан с еврозоната. „В пленарната зала обаче той беше отхвърлен. Оттам започна саботажът на приемането на еврото. Затова говорим, че управляващото мнозинство, най-вече ГЕРБ, саботира влизането в еврозоната”, посочи Димитров.

Депутатът обясни, че България ще поиска конвергентен доклад за влизане в еврозоната, когато е получила зелена светлина след предварителни разговори. „Не е разумно да искаш, без да имаш предварително съгласие”, смята той.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петрова