По време на скъсването на кабелите в района на Балтийско море е имало 70 кораба

Възможно е България да осъществява своя въздушен контрол с двойка самолети МиГ-29 и F-16. Това заяви бившият военен министър Ангел Найденов в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS, след като стана ясно, че първият изтребител F-16, изработен за България, ще пристигне на официална церемония.

Найденов заяви, че общата стойност на договорите за придобиване на самолетите, тяхното оборудване, въоръжение и боеприпаси, заедно с ремонта на базата „Граф Игнатиево”, надхвърлят 5 млрд. лева. 

На официална церемония: САЩ ни предават първия изтребител F-16 (СНИМКИ)

„За 2024 г. парите, които министерството заделя за капиталови разходи – за проектите за модернизация, плащане на различните вноски по различните проекти и парите за поддръжка и ремонт на наличната техника, бяха 42% от бюджета на ведомството. Това е общото перо, което възлиза малко над 1,7 млрд. лева”, заяви Найденов.
 
Той очаква, че ще бъде наваксано изоставането на обновяването на авиобаза „Граф Игнатиево”
при пристигането на първите изтребители F-16 през април. За 2024 г. изоставането се изчисляваше на 8 до 12 месеца, уточни бившият министър. „Това е генерална реконструкция на базата, където се осъществява строителство и модернизация в няколко направления. На първо място са хангарите за приемането и съхраняването на бойните самолети, удължаването на пистата. Второто направление – техническите работилници за ремонт на самолетите. Третото – сградите за координация и комуникация”, уточни бившият военен министър.

До края на тази година трябва да бъдат получени всички машини от първата ескадрила F-16 – осем изтребителя, обясни Найденов. 

Задържаха втори кораб заради скъсания кабел в Балтийско море

Относно обвинението към българския кораб „Вежен” и задържания днес втори плавателен съд по същия случай – скъсване на подводни кабели в Балтийско море, той припомни, че по първоначална информация от шведските власти в момента на скъсване на кабелите в района е имало три кораба.

„Първоначално се разследваха две основни версии – саботаж или инцидент. Не искам да вярвам, че българският кораб е участвал умишлено в този инцидент”, заяви Найденов. „В момента на скъсване на кабелите на тази територия е имало 70 кораба. Ежедневно във водите на Балтийско море плават повече от 2000 кораба”, добави той. 

По думите му основателно НАТО предприема мерки за опазване и контрол на тази критична инфраструктура. От миналата седмица е в ход операцията на НАТО „Балтийски страж” за контрол на корабоплаването. 

Редактор: Весела Веселинова