В Природонаучния музей в Пловдив се надяват да създадат единствения в света леден аквариум

Нова българска експедиция до Антарктида. 18 учени са включени в екипа, който заминава на мисия до Ледения континент. За първи път с научно - изследователския кораб до българската база в Антрактида ще пътуват и двама специалисти от Природонаучния музей в Пловдив. Тяхната задача ще бъде да донесат в България рядко срещани видове риби и други морски животни от най-студеното море на Земята с цел да обогатят единствения в света леден аквариум, който се намира в града под тепетата.

Кристиян Владов е един от двамата уредници от пловдивския Природонаучен музей, които заминават на експедиция до Антарктида. „Чувството е уникално. За първи път в моя живот се случва нещо подобно. Нашата цел е събирателна. „Нототения Рошерих“ и „Корицепс“ са видовете, които искаме да хванем. Има и по-интересни видове като ледена риба. Надявам се времето да благоприятства нашата експедиция, защото все пак сме в края на сезона. Дано да може да ги докараме през целия този път. Закупили сме специално оборудване, в което да ги отглеждаме на кораба”, заяви Кристиян Владов, уредник в Природонаучен музей- Пловдив.

С размерите на Париж: Отчупи се парче от най-големия айсберг в света

Надяват се да хванат над 40 броя от 5 вида риби. За да оцелеят през дългия път - 13 хиляди километра от Антрактида до континентален Пловдив - на брега на река Марица, те ще пътуват 2 месеца в специални условия при минус 5 градуса температура на водата.

„Трудността идва от там, че трябва да запазим температурата и чистотата на водата и да наблюдаваме да няма все пак вътрешна агресия между тях. Да не се избият по пътя”, обясни Владов.  

Музеят вече се гордее с една „Нототения”, която точно преди година екипът на професор Христо Пимпирев успя да донесе от Антарктида. Редкият вид риба, която се смяташе, че може да живее само в Южния Ледовит океан и до днес плува смело в огромния аквариум в Пловдив и е истинска атракция.

За първи път българи достигнаха до остров Смит в Антарктида (СНИМКИ)

„Рибата се адаптира чудесно. Вече живее може би над 8-10 месеца при нас. Нараснала е. Чувства се като в свой дом. Когато влезе човек - тя започва да си играе пред стъклото. Очаква храна”, заяви уредникът в музея.

Амбицията на музея е да превърне залата в първия леден аквариум в света. „Трябва да стане един рай с животни, в който хората да видят многообразието на тези ледени води”, подчерта Огнян Тодоров, директор на Природонаучен музей- Пловдив.

Повече по темата гледайте във видеото.