Снимка: iStock, илюстративна
Темата коментират доц. д-р Рада Маркова и доц. д-р Йорданка Узунова
Наскоро стана ясно, че в Перник има криза, свързана с детските специалисти, и по-конкретно - с недостига им. Това налага при спешност родителите да транспортират болните си деца до София.
До скоро този проблем засягаше най-малките населени места, педиатрите у нас вече са застрашен вид специалист. За миналата година – те са 948 души, и свен с броят им, проблем е и неравномерното разпределение на специалистите.
Детското отделение в Перник остана без лекари, спешните случаи се насочват към София
„Този недостиг не е от днес. Това е дълъг процес, който ще продължи. Кадри не се създават за година или две. Педиатрията и до момента не е припозната като атрактивна специалност от младите хора”, коментира в студиото на предаването „Социална мрежа” по NOVA NEWS Педиатърът, детски пулмолог и управител на Първа Детска консултативна клиника доц. д-р Рада Маркова.
„В по-големите градове в страната се концентрира работоспособното младо население. Нормално е в големите градове да има най-много педиатри, а в най-малките населени места – по-малко. Трудно може да бъдат накарани специалистите да отидат в малки населени места, където да упражняват професията си”, обясни педиатърът и началник на Клиниката по педиатрия в Университетска болница „Лозенец” доц. д-р Йорданка Узунова.
По думи на двамата гости най-големият проблем е недостигът на медицински сестри в страната. „Липсва квалификация за детски медицински сестри. Малко са младите жени, записали за медицински сестри, които искат да специализират и да се занимават с деца”, посочи доц. д-р Маркова.
„За малките населени места най-важна е локалната и местната власт. Има малки болници, които благодарение на местната власт са доста развити и се справят добре с детското здравеопазване”, каза още доц. д-р Узунова.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Виктория Гетова