Плодотворната позиция е да преработваш това, което обстоятелствата ти дават в нещо различно

Режисьорът Явор Гърдев е номиниран за награда “Икар” за режисура на спектакъла “Венецианският търговец”. Спред него в основата на тази пиеса на Шекспир са културните войни, които са в основа на всички вражди в момента. Всичко изхожда от културните различия събрани в тази творба. Творческите си виждания той сподели в студиото на "Събуди се".

Обявиха номинациите за наградите ИКАР 2024

Още на 18 годишна възраст бъдещият режисьор печели награди на Национални олимпиади по литература и философия. Гърдев има вътрешна тенденция да не изоставя нищо, а това са били важни първи стъпки. Искал е всичко и затова му е било трудно да избере и се е разкъсвал. Той изтъква, че жизненият опит е важен и трябва да бъде навигиран според контеста, обстоятелствата и конкретния интерес. Смята, че успехът му се дължи на средата и трябва да се започва от нула след всеки следващ проект. Така се изчистват напластяванията. Има и страх, но той е социален. Страх от това да не прекалиш в нещо и да отблъснеш хора от себе си.

"Не съм от хората които обвиняват контекста.Трябва активна позиция и отговорно действие. Контекстът възпира, но и помага. Трябва да се съобразяваме с него и да извличаме смисъл.", каза Явор Гърдев.

Той отбеляза, че проблем е да се справиш със собствените си изисквания. Изборът е различен и извлича от това, което се случва около него. "Плодотворната позиция е да преработваш това, което обстоятелствата ти дават, в нещо различно.", обясни Гърдев.

Редактор: Цветина Петкова