Причината - използването на водите на река Арда от Гърция
Народните представители изслушват премиера, министрите на околната среда и земеделието, представител на Министерството на енергетиката и на Националната електрическа компания заради временното споразумение на България с Гърция за използването на водите на река Арда за напояване на гръцки земеделски площи. Заседанието е открито, въпреки съображенията за чувствителна информация. Темата предизвика сериозно напрежение. Стигна се до физически сблъсъци между депутатите Йордан Тодоров от „Възраждане“ и Йордан Цонев „ДПС-Ново начало“, след което председателят на парламента даде 15-минутна почивка.
Парламентарната група на „Възраждане" поиска изслушването, за да се разбере какви действия предприема правителството за защита на националните интереси.
Скандалът доведе до забележка, наложена от Наталия Киселова, за Тодоров, след като многократно председателят апелира депутатите от „Възраждане“, че според правилника те имат право на един въпрос по време на изслушване и на втори в рамките на втория кръг от въпроси. Йордан Тодоров настоя за отговор на един от поставените от партията на Костадин Костадинов въпроси.
В деня на бойкота: Какви мерки трябва да се предприемат срещу високите цени?
Междувременно в кулоарите се чуха мнения и в подкрепа, и против по темата за регулациите и трябва ли да има таван на надценките в магазините. Освен предложенията на „БСП-Обединена левица“ и „ДПС-Ново начало“ за регулиране на цените, от „Възраждане“ поискаха 0% ДДС за основните хранителни продукти от малката потребителска кошница. Очаква се да бъде сформирана и работна група, на която ще се предложат мерки за регулиране на българското производство.
„Нашите мерки ще бъдат насочени към българските производители, които произвеждат за българския пазар. На следващо място, за да може да паднат цените в краткосрочен порядък, включително за чуждестранните стоки, ще предложим да се намали ДДС за храните“, обясни лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.
Според ГЕРБ-СДС и „Продължаваме Промяната-Демократична България“ политиците не трябва да се намесват в пазарната икономика, а регулаторите трябва да се задействат. „Ние сме „за“ пазарна икономика. Пазарът определя цените. Всеки има право да прави бойкот. Даже имаше един премиер, който казваше: „За Бога, братя, не купувайте“, ако си спомняте. Затова са важни регулаторите. Всичко това е тяхна задача. Когато политиката започне да се намесва, стават спекула и дефицити“, обясни лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов.
„Истинският проблем не е да се намалят цените през бойкота, а да направим така, че КЗК да работи и да премахнем картелите. Защото бойкотираме големите вериги, но има двама човека, които продават агнешко в България и само през тях трябва да се мине, който и да търгува с това“, отбеляза съпредседателят на ПП Кирил Петков.
Бойко Борисов: Думите на Мицкоски са абсолютна провокация
„Това се допуска от липсата на регулации. Предлагаме предел на надценките, а не таван на цените, защото това би убило именно българските производители“, обяви депутатът от „БСП-Обединена левица“ Нина Димитрова в пленарната зала.
„Трябва да се опитаме да спрем този брутален скок. Колеги и пазарни фундаметалисти дрънкат откровени глупости – как не можело да се намесим в пазара. Дали не можем? За какво са Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията? Трябва да започнат да правят мониторинг, да си влязат в ролята и законоустановените правомощия и да започнат да защитават българските потребители“, изиска народният представител от „ДПС-Ново начало“ Йордан Цонев.