Според Васил Караиванов правителството избира МВР и МО пред МОН и МЗ

Ако се прегледат парите, отпуснати за различните министерства, се вижда, че приоритет на властта са министерствата на отбраната и на вътрешните работи. Това заяви в ефира на „РеВизия” по NOVA NEWS икономистът и преподавател в Софийския университет Васил Караиванов. Той коментира представения само преди няколко дни проект на бюджет, който все още не е гласуван от Министерския съвет заради промяната в разчетите за пенсиите.

По думите му след силовите министерства, по размер на разходите се нареждат социалното и регионалното ведомства. „Чак някъде след това са избутани образование и здравеопазване”, допълни Караиванов.

По-скъпи винетки и по-високи тол такси предвижда Бюджет 2025

Според него този проект не се различава особено от този на служебното правителство. Все пак експертът е оптимист за събирането на приходите, които правителството е заложило. „През тази година технически и икономически приходите могат да се съберат. Проблемът е дали ще се съберат през следващата. През 2025 г. и бизнес, и хора могат да бъдат убедени, че влизането в еврозоната си струва усилията и икономиката да произведе повече. През 2026 година обаче ще има умора", заяви той.

Разходите за пенсии и за заплати в администрацията стават все по-големи. Очакванията са, че те ще продължат да нарастват през следващите години. „С над 2,5 млрд. лв. имаме увеличение на парите за издръжка само през тази година. Още с 2 млрд. лв. - увеличение на парите за пенсии. Достигаме дори 2 млрд. лв. само за плащане на парите за лихвени плащания по дълга”, посочи Караиванов.


Министерство на финансите публикува своя проектобюджет за 2025 година по късна доба във вторник, а с изгрева в сряда стана ясно, че проектът ще се пренаписва. Причината - пенсионерите трябваше да получат само 5% индексации на своите пенсии, но със зората властта се върна към първоначалната си позиция - ръстът да е почти 9 на сто.

Финансовият министър представи Бюджет 2025 на синдикати и работодатели

И макар това да е най-видимата част от бюджета заради последвалите политически пререкания, то големите числа в него са тези, за които си струва да се говори. Въпреки заявките да е по-реалистичен, това, което виждаме всъщност, не се различава особено много от проекта на служебната власт. Като цяло Бюджет 2025 изглежда така: властта планира да събере малко над 90 млрд. лв. при планирани разходи от малко над 96 млрд. лв. На практика това означава, че дефицитът в края на годината ще бъде 6,4 млрд. лв. или точно 3% от БВП. В същото време икономическият растеж се очаква да бъде едва 2,8%, при инфлация от 2,6%. Слонът в стаята - ще ни е нужен нов дълг от почти 17 млрд. лв.

Проектобюджетът залага тази година в хазната да влязат 25 процента повече приходи, спрямо 2024-а. Постъпления от данък добавена стойност ще скочат с цели 33%. И хората, и фирмите се очаква да внесат в хазната значително повече, спрямо предходната година. Големият въпрос е ще се случат ли тези планове? Защото ако се окаже, че приходи няма, идва следващият голям въпрос – какво да правим с разходите? Новото правителство залага ръст на разходите с 24 на сто. И ако приходите са под въпрос, то разходите са сигурни.

Напрежение между управляващи и опозиция заради проектобюджета (ОБЗОР)

В Бюджет 2025 се залага скок с 19 процента на парите, които държавата ще похарчи, за да плати заплати. Разходите за пенсии се повишават с 9 на сто, но към тези проценти ще трябва да се добавят и ще трябва да се търсят още допълнителни 417 милиона лева, за да се осигурят пари за по-голямо увеличение на пенсиите. Издръжката нараства с 25 на сто спрямо миналата година.

И още нещо много важно - майчинските за втората година се замразяват на 780 лв., а плановете са тази сума да остане непроменена чак до 2029 г.

Целия разговор гледайте във видеото.