Снимка: iStock
Прави впечатление, че не се предлагат съществени промени в данъчната и осигурителната политика
Вместо да се акцентира върху политиката по доходите, е налице отстъпление, като се предлага заплатите в държавния сектор да се увеличат средно с 5% (при предишния проект – 10%), което е абсолютно неприемливо на фона на скока на цените след 1 януари. Това се посочва в становище на КТ „Подкрепа“ относно Проекта на Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г., Проекта на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Проекта на Закон за държавния бюджет на Република България за 2025 г.
Синдикатът предлага незабавно да започне работа по преглед, изготвяне и обсъждане със социалните партньори на дългосрочна стратегия по отношение на данъчната, осигурителната и социалната политика, както и политиката по доходите, гарантиращи устойчивост по отношение на борбата срещу бедността и социалното изключване, достойното заплащане на труда, намаляване на диспропорциите в заплащането в държавната администрация, преодоляване на демографската криза, насърчаване на раждаемостта в контекста на обявените общоевропейски и национални политики.
Бюджетът на НЗОК - абсурден или справедливо разпределен
Прави впечатление, че не се предлагат съществени промени в данъчната и осигурителната политика (пропорционално облагане, необлагаем минимум, корпоративни данъци, осигурителна основа и осигурителни прагове), продиктувани от ясната тенденция на задълбочаване на подоходните и социални неравенствата и дефицитите в осигурителните бюджети, пише още в становището на КТ „Подкрепа“.
Предложеното замразяването на обезщетенията за отглеждане на дете, които като суми са далеч под минималната работна заплата, в никакъв случай не подпомага родителите с малки деца, посочват още от синдиката.