Образите в "Ръченица" на Мърквичка танцуват и говорят

Образите в картината „Ръченица” на Иван Мърквичка оживяха с изкуствен интелект. Така можем да видим и чуем естествените движения и шумове на героите, които е изобразил художникът. Твърди се, че единият от танцуващите е журналистът Джеймс Баучер, кореспондент на „Таймс”. Макар само за 5 секунди можем да погледнем през очите на художника 130 години по-късно. Делото е на Георги Динчев и неговия екип от виртуалната галерия „Скенер”

Той ни разказа, че процесът по дигитализирането е бил съпътстван от поне 15 опита и грешки. "Консултирали сме се с експерти в областта, етнографи, които твърдят, че това е северняшкото хоро в размер 7/8. Един от първите ни опити размърда само кърпичката горе", допълва Динчев.

Първият български AI инфлуенсър вече пее

Картината пресъздава българския бит и култура след Освобождението, а действието се развива в кръчма в Бистрица.

Сигурно се питате защо вместо музика в дигиталния вариант се чуват само звуци и шумове. Динчев разказва, че са пробвали фонът да бъде музика, характерна за танца ръченица. "Получава се добре, обаче нещо ни се губеше, после видяхме, че всъщност няма човек, който свири. Което значи, че звукът е говор, зададохме му опции 19 век, България, балкански полуостров и изкуственият интелект стигна до тези звуци. Ние подозираме, че просто те са си говорили, пиели са си в кръчмата и изведнъж стават двамата и почват да играят", обяснява експертът. 

Как творците могат да защитят правата си и да се възползват от изкуствения интелект

Идеята на галерия "Скенер"  е да направи българското изкуство по-популярно сред младите хора.
Георги Динчев разказа, че на в САЩ повечето известни картини като "Мона Лиза", "Викът", картини на Салвадор Дали отдавна са дигитализирани.

AI „съживява“ Лувъра: Туристите разговарят с Мона Лиза, Наполеон и фараона Рамзес

А занапред от виртуалната галерия смятат да оживят и още български картини като "Ахинора" на Иван Милев и композициите на Васил Стоилев.