Пчелните семейства са в застой и има липса на нектар

Пролетен мед в Добруджа няма да има, заради високата зимна смъртност на пчелите и измръзването на плодните дръвчета и рапицата. На фона на тази мрачна картина се задава нова криза за пчеларския сектор: високите мита, които налага американското правителство ще пренасочат виетнамски и мексикански мед към европейския пазар и в частност към българския. А той от години е на ръба на оцеляването, заради дъмпинговия внос от Китай.

Студът през април нанесе сериозни щети в при пчеларите. Пчелните семейства са в застой и има липса на нектар и съответно мед.

Легализацията на фалшивия мед: Заплаха за българските пчелари и техния бизнес

"Има напълно заличени пчелини и смятам, че държавата трябва да се намеси, за да подпомогне хората, като възстанови бройката на стопанството", обясни пчеларят Десислав Янакиев.

Председателят на сдружение „Пчела 1946 - Добрич” Галин Георгиев обясни, че в момента времето е много критично за пчелните семейства. "Всички майки са намалили яйцеснасяне. Оттам възрастовият състав в кошерите се нарушава. Първите паши със сигурност ще бъдат изпуснати, дори ще има нужда за дохранване от наша страна", отбеляза той.

Пчеларят Полина Михова смята, че се задава поредният тежък сезон. "Наистина отрасълът върви  към приключване, за съжаление! Пчеларството е нещо, което става все по-трудно и няма подкрепа отникъде, така че реално хората, които са занимават с това, са абсолютни ентусиасти", подчерта тя.

Почти 70% от пчелите в страната са загинали след зимата

Също толкова песимистична е прогнозата и за меда изобщо. На фона на природните катаклизми, глобално предизвикателство отправиха Съединените щати с налагането на високи мита. Очакванията са ЕС да бъде залят с внос от Виетнам и Мексико.

"Всички сме възмутени от това, което прави Тръмп, но ако европейските политици бяха поне малко като него, да защитят интереса на Европа, може би нямаше да сме в тази ситуация. Ние и към момента имаме изключително много мед, който не е продаден за сметка на вносния от Китай и Украйна", обясни Полина.

Галин пък призова управляващите да наложат мита или изцяло спиране на вноса, докато пчеларите не успеят да пласират количествата си.

Изкупната цена на едро у нас си остава 4 лева на килограм, докато у най-големия консуматор на мед в Европа - Германия, тя е в пъти повече.

Тайната на дълголетието: Учени твърдят, че български мед удължава живота с 30%

Пчеларят Красимир Костадинов споделя, че когато изкупната цена е под себестойността на даден продукт, това неминуемо води до ликвидация на конкретния отрасъл.

Основната причина е дъмпинговият внос, който у нас съществува от години. В Полша вече има конкретни действия – спрян е внос на китайски мед, етикетиран като украински.

"От Китай влиза инвертна захар или т.нар. индустриален мед. Той преминава през Русия в Украйна, защото те може и да воюват, но и търгуват. Украйна търгува с ЕС безмитно и това е всъщност един безмитен път", поясни още Красимир.

За да бъде пресечен е необходим антидъмпингов закон, категорични са пчеларите.

На 16-ти април ще заседава Консултативният съвет по пчеларство. Исканията на производителите на мед се свеждат до едно - да защитят своето производство. 

Репортер: Надежда Карапанчева

Редактор: Цветина Петкова