Снимка: iStock
Проблемът в системата е, че тя не следва осигурителния принос на лицата, твърди експертът
"Повече осигуровки за по-високи пенсии не бива да събираме. Повече приходи в системата трябва да търсим в посока на увеличение на косвените данъци, колкото и неприятно да звучи това. По-точно - през ДДС с 1 или 2%, засега. Пак ще има трансфер от централния бюджет, ще плащаме повече, но няма система в света, в която да не участва бюджета. Така е справедливо."
Това заяви в предаването "РеВизия" по NOVA NEWS проф. д-р Богомил Манов - финансист и преподавател със специализация социално осигуряване, а отскоро и член на Фискалния съвет на България. Той коментира намерението на управляващите да реформират пенсионната система в България
Според проф. Манов трябва да се мисли и за отпадане на плоския данък за доходите на физическите лица и връщане към прогресивното облагане. Иначе казано по-високите доходи да се облагат с по-висок процент.
"Сега ще си навлека много неприятели, които ще кажат - ето го този, той е за облагане, и то за прогресивно облагане, най-вече на доходите от физическите лица, а вероятно визира и юридическите лица. По принци - да, защото социалното неравенство е голямо."
Що се отнася конкретно до пенсионната система, професорът обясни проблемите в нея:
"Държавната система е в състояние, в което генерира повече негативи отколкото позитиви. Не се отчита осигурителният принос на лицето и е налице несправедливост на пенсионните плащания", казва професорът.
Пенсионната система пред реформа: Какви са очакванията
По думите му, състоянието на пенсионната система застрашава не само макроикономическата стабилност на страната, но и политическата.
"Вина за това положение носи политическият фактор, заради промените, които все са в посока да се харесаме на населението, за да ни изберат. Колкото сме по-дащни, толкова по-добре изглеждаме в очите на избирателите."
Според него реформата не бива да се изразява във вдигане на пенсионната възраст, защото тя би трябвало да е функция на продължителността на живота, а тя в България не позволява допълнително увеличаване на времето, в което да работим преди пенсия. Затова той е на мнение, че трябва да се върви към по-високо ДДС, генериращо повече приходи в бюджета, които да трансферираме към пенсионната система. Така, по думите му, ще се изсветли и част от сивата икономика. Според него голям проблем е и фактът, че масово хората не се осигуряват на реалните си доходи.
Професор Манов предлага и допълнително решение - засилване на ролята на т.нар. втори пенсионен стълб - частното задължително осигуряване.
"Държавната пенсионна система трябва да гарантира доходи, които да осигуряват приличен жизнен стандарт, всичко друго трябва да идва от допълнително задължително осигуряване - втори и трети стълб. Те акумулират ресурс, който се записва по индивидуални партиди и когато дойде време за пенсия - лицето получава това, което е внесъл", обясни той. По думите му вноската към втори стълб трябва да се увеличи.
Изглежда неизбежно - време е за прекрояване на пенсионната система. Причината - няма пари.
Грубите сметки показват, че удръжките, които всички работещи плащат, покриват едва половината пенсии. Системата е на ръба на колапса най-вече заради демографската криза, но и заради постоянното административно увеличение на пенсиите, без да се поставят въпросите - колко можем да си позволим, колко пари е внесъл пенсионерът докато е работил. Няма стратегия, няма план мисли се година за година.
С 500-600 лева едва ли може да се живее нормално, но вдигането на парите за възрастните, без да е ясно има ли проходи за това, всъщност постави пенсионната ни система на глинени крака, които всеки момент ще се счупят.
Ще се увеличат ли вноските и пенсионната възраст
За 6 години средствата за изплащане на пенсии се увеличават двойно, че и отгоре. През 2020 г. НОИ изплаща за пенсии 10,5 милиарда лева. През 2025 г. вече говорим за над 24 милиарда. В същото време броят на пенсионерите не се е увеличил, дори напротив - намалял е с над 60 хиляди. Големият въпрос не е ниски или високи са пенсиите - ясно е, че са ниски. Големият въпрос е можем ли да си ги позволим? Защото всъщност пенсиите не се плащат от тези, които гласуват увеличенията, а от всички работещи българи. Те, освен през осигуровките си, плащат за пенсии и през данъците си.
На фона на все по-големите разходи за пенсии, броят на работещите се запазва почти еднакъв от 2020 г. до сега. Отчита се нарастване на работещите, но то е минимално и няма как с осигуровките, които се плащат, да се покрият пенсиите. 100 работещи издържат 70 пенсионери.
Дефицитите в системата ще продължават да се трупат, ако не се направи реформа. Лошата новина е, че тя ще бъде болезнена за работещите, каквато и да се окаже в крайна сметка. Засега властите на казват как трябва да изглежда въпросната реформа, но възможностите не са кой знае какви.
Вариантите - вдигане на възраст за пенсия, вдигане на нужния стаж или пък вдигане на осигуровките.
Повече по темата гледайте във видеото.
Редактор: Цветина ПетроваПоследвайте ни