Според финансиста Никола Янков ефектите от планираните мита на САЩ вече се усещат в България. Страната ни отчита спад на индустриалното производство
Европа за първи път получава шанса да излезе от американското опекунство и да изгради собствено лице - военно и икономически. Да не изглежда като глинен гигант, а да има собствено самочувствие. Америка изразходва хиляди милиарди долари през последните 80 години, за да доминира над Европа. Това обяви в предаването „Ревизия” финансистът и бивш министър на икономиката Никола Янков. По думите му целият нов ред след Втората световна война е бил организиран така, че да държи Европа в подчинение, да бъде по-малкият и по-слабият брат, да не може да се възроди във военно-политически конкурент.
„Това беше политика на САЩ, споделяна от всички администрации, с изключение на Тръмп. Той реши да анулира всички тези инвестиции на САЩ. Американският президент принизи САЩ от нивото на господар на Европа в нивото на недоволен охранител, който си тръгва, защото не искат да му вдигнат заплатата. което е страхотен шанс за Европа", заяви Янков.
Никола Янков коментира първите 100 дни от втория мандат на Доналд Тръмп начело на САЩ. Те се навършиха през миналата седмица, точно когато излязоха данните за представянето на американската икономика за първото тримесечие на 2025 година. Резултатите - отрицателен растеж, огромен скок на вноса, увеличена инфлация.
Според Янков, част от причините за тази негативни тенденции се дължа на факта, че Тръмп се концентрира само върху митата си, но забрави други от своите икономически предизборни обещания.
Какво ще се промени, ако Китай спре износа на редкоземни минерали
"Тръмп започна със заявка, която беше продължение на първия му мандат – дерегулации, улесняване на бизнеса. Пазарите реагираха положително след избирането му, индексите достигнаха рекорди. Той трябваше да изпълни плана за стимулиране на бизнеса. Трябва да се признае, че темата с митата съществуваше и в предизборната му кампанията. Изненадата дойде, когато стана ясно че той всъщност се фокусира основно върху митата и забрави за другите неща. За съжаление изостави всички свои съветници, включително и мениджърите на големите компании - финансови и технологични. Те не останаха до него. Той стартира собствена кампания, която изненада всички. Тя не беше базирана на факти, на числа, имаше объркване на терминология и числа и това доведе до отдръпване на инвеститори", подчерта Янков.
Според финансиста влиянието върху света на митата на Тръмп е негативно, такова е и то върху България. Причината - страната ни е експортен партньор на индустриалните нации от Европа като Германия, а Берлин е огромен износител към САЩ. Намаляването на поръчките от Вашингтон към Германия, закономерно ще намали и поръчките от Берлин към България. "Вече се вижда спадът на индустриалното производство у нас, ще се увеща и тепърва, ако не се промени политиката на Тръмп", категоричен е финансистът.
По-големите проблеми обаче ще са за САЩ. Янков очаква негативната тенденция в местната икономика да продължи. "Първото нещо, което ще се случи оттук нататък е рецесия. Очаквам рецесия тази година, придружена от фалити на малките и средни компании, които ще се пренесат във финансовия сектор, увеличаване на безработицата и забавяне на икономиката", посочи той.
Ще има ли нов „мечи пазар” на „Уолстрийт” заради митата и как ще се отрази на инвестициите
На фона на разпродажбата на американски ценни книжа, заради липсата на доверие от страна инвеститорите, светът наблюдава феномен, който не се вижда често - отслабване на долара и съмнение, че неговото господство като световна резервна валута ще продължи. Според Янков това е шанс за Европа: "Това е уникален шанс за няколко поколения да вкараме Европа като равнопоставен играч на САЩ на глобалната сцена с възможност на еврото да стане световна резервна валута”.
Що се отнася до войната в Украйна и отношението на Тръмп към нея, експертът вижда промяна в поведението на Европа: "Парадоксално Украйна започна да получава по-сериозна подкрепа от Европа. Това беше шамар, който събуди европейските лидери. Новият лидер на Германия Мерц обяви, че ще увеличи съществено подкрепата и новата цел на Европа е военната победа на Украйна, а не да ѝ се дава толкова, колкото да продължава войната”.
Първите 100 дни на Тръмп
Доналд Тръмп започна втория си мандат със заявка, че идва "Златен век", че ще направи Америка отново велика, че ще ореже раздутите държавни разходи и ще сложи край на търговски дефицити на САЩ. С други думи - ще накара американеца да купува американски стоки, а не вносни.
Буквално в първите минути на втория си мандат Тръмп извади САЩ от споразуменията за климата и от СЗО, обяви извънредно положение в енергетиката, за да може да се увеличи добива на газ и петрол, прекрати субсидиите за покупка на електромобили.
Междувременно неговият лейтенант по намаляване на правителствените разходи - най-богатият човек в света Илон Мъск, влезе с голямата резачка и започна да съкращава международната помощ на САЩ по отношение на медийни и хуманитарни организации, съкрати хиляди служители и продължава да действа със същия размах.
На международната сцена Тръмп не изневери на стила си, но голямото му усилие - да прекрати войната в Украйна засега не дава резултат. Тръмп успешно засега единствено унизи Володимир Зеленски в Белия дом и заплаши, че светът вече няма да може да разчита на американската армия. Всичко това - още преди да е започнал да изпълнява своя MAGA план за въвеждане на тежки мита за внос в САЩ.
Търговската война между САЩ-Китай: Какъв ще е ефектът от митата върху глобалната икономика
В средата на миналата седмица излязоха резултатите за представянето на американската икономика през първото тримесечие на 2025 година. По данни на Бюрото за икономически анализи на САЩ щатската икономика претърпява отрицателен растеж от -0,3% при очакван ръст от 3%. Инфлацията расте до 3,5% и остава далеч от целта на Федералния резерв от 2%.
Най-притеснителното за екипа на Тръмп е, че вносът в страната расте с невероятните 41%. Причината е ясна - фирмите в САЩ опитват да изпреварят фактическото влизане в сила на митата за целия свят и да вкарат максимално много стоки и суровина от "евтиното" преди да се наложи да плащат допълнително.
А тъй като вносът не е произведен в САЩ, това допълнително отнема от растежа на БВП. И най-ироничното - увеличаването на вноса допълнително увеличава и търговския дефицит и така излиза, че основната битка на Тръмп в икономиката отново е загубена.
Малко по-добре се справя на фронта на съкращаването на разходите, където до момента агенцията на Мъск DOGE е успяла да съкрати от 161 млрд. долара - най-вече през намаляване на международната хуманитарна и медийна помощ от САЩ за света, съкращаване на работници и раздути щатове.
В петък пък президентът предложи допълнително съкращаване на още 163 млрд. долара разходи, които се очаква да ударят най-вече сферите на образованието и здравеопазването, да продължат да съкращават международната помощ и включват намаляване или пълно анулиране на финансирането на някои от големите обществени медии в страната.
Последвайте ни