Методът е екологичен и биологичен и все по-предпочитан за борба с вредителите по земеделските култури

В лаборатория в ловешкото село Дойренци от четири години се селектират и отглеждат…мухи. Това е единствената у нас, а и на Балканите, ферма за иновативна борба с вредителите в селското стопанство. Методът е екологичен и биологичен и все по-предпочитан за борба с унищожителите на земеделските култури. В лабораторията се отглежда „трихограма“ – миниатюрна и безвредна за хората муха, но изключително лоша към всички насекоми, които развалят реколтата от царевица.

"Идеята на всички полезни насекоми, които произвеждаме, е да не позволим в полетата и градините да се появят гъсеници, които нанасят щети", разказва Павлин Иванов, директор "Иновации и бизнес". 

Собствениците на лабораторията се запалили по темата с екологично чисто и биоземеделие, внедрявайки този ефикасен, евтин и полезен начин за борба с вредителите. "Вредителят, който унищожава природата, си има враг. Това е трихограмата и тя го унищожава", категоричен е Иванов. 

Броят врабчетата у нас

Но да отглеждаш полезни мухи не е лесна работа. Първо трябва да развъдиш вредителите. Сред ечемик. После молци се поставят като примамка в буркани и там се пускат добрите мушици, които започват да се размножават на тяхна база. Така, след като се съберат достатъчно яйца на полезна трихограма, те се слагат на студено, за да не се излюпят.

Яйцата на мушичките се пълнят в органичните капсули, които са от хартия и се пускат от въздуха по полетата и насажденията. Лабораторията в Дойренци е една от малкото подобни е Европа и с нея работят земеделци -  не само от България, но и от Румъния, Гърция, Австрия, Италия и Франция. От месец собствениците ѝ отглеждат и още един вид полезни насекоми. 

"Златоочицата изсмуква яйцата и личинките на вредителите. Тя е много красива пеперуда", обясни Иванов. 

Повече по темата гледайте във видеото.