Гаро Фурхайм заяви, че „цунами от разпоредби” затруднява малките компании
"В Европа има цунами от разпоредби, които затрудняват малките компании. Има прекалено много регулация, която ни пречи да сме конкурентноспособни". Това заяви председателят на Европейската Е-комерс асоциация Гаро Фурхайм в предаването "Ревизия" по NOVA NEWS. Организацията е най-голямата структура в Европа, обединяваща националните европейски асоциации за електронна търговия.
По думите му европейският сектор на електронната търговия се развива добре, но е подложен на тежката конкуренция от Китай, който не спазва правилата, които важат за европейските компании.
"Проблемът е, че те изпращат към Европа огромно количество стоки, които не съответстват на нашите регулаторни изисквания, не отговарят на условията за безопасност, нито пък на екологичните изисквания. Ние сме за равнопоставени условия и свободен пазар с еднакви правила за всички и се нуждаем от политика, която да ни защити", коментира той.
Електронната търговия у нас и в Европа в числа
По отношение на мястото на България на пазара на електронната търговия, Фурхайм заяви, че страната ни има огромен потенциал и показва сериозни ръстове на обема на търговията.
"Вие имате силен, двуцифрен ръст в бизнеса, който приближава 20%. Това е много добре на фона на средните европейски стойности, които са около 8% за миналата година. Основните пазари имаха трудности да растат, но вие имате чудесно темпо на икономиката, особено по отношение на електронната търговия. Но имате и още място да растете, защото в момента около 50% от българите пазаруват онлайн. С прости думи това означава, че имате основателни причини да очаквате по-нататъшен растеж", заяви още Фурхайм.
Електронната търговия е бизнес, който прегръща иновациите и ги превръща в свой основен актив. Изкуственият интелект е следващата голяма стъпка, която ще промени и бизнеса, и поведението на потребителите.
Нарушенията при пазаруването "на живо" се увеличават
"Изкуственият интелект създава потенциал за решаване на проблеми въз основа на наличната ни информация през цифрови процеси, проблеми, които до днес не сме решили. От друга страна - човешката интеракция няма да бъде загубена, а ще бъде посветена на случаите, в които е наистина необходимо да се постигне по-голяма близост, например през говор. В момента всички се движим в това поле между двете реалности. Но ако правите нещата правилно, ако разбирате как работи машината, ще постигнете големи резултати. Но трябва да сте сигурни, че разбирате процесите и ги използвате по правилния начин. Всички ние се учим и това е вълнуващо", смята Фурхайм.
Последвайте ни