Свързаната с военното разузнаване на Русия ГРУ хакерска група Fancy Bear е провела мащабна кампания за кибершпионаж

Жалко е и е срамно, че не са били включени киберзащитите, например двуфакторна автентикация чрез приложение, което позволява или не влизане от непознато устройство. Така експертът по киберсигурност Александър Свердлов коментира в ефира на "Твоят ден" информацията, че руска хакерска група е атакувала компании от България и Румъния, доставящи военна техника за Украйна. Свързаната с военното разузнаване на Русия ГРУ хакерска група Fancy Bear е провела мащабна кампания за кибершпионаж. И обясни, че става въпрос за фишинг атаки. 

Руски хакери атакували компании от България и Румъния, доставящи военна техника на Украйна

Атаката е била насочена към имейл акаунтите на високопоставени украински служители, както и на ръководители на отбранителни компании в други страни, които доставят военно оборудване на Киев. 

"Това е кражба на потребителски имена и пароли за имейл, нещо доста елементарно, което се извършва от тийнейджъри на по 13-14 години, не е нужно дори да са хакери. Защитите са много елементарни. Компаниите за производство и доставка на оръжия би трябвало да имат много по-високи нива на защита. Там дори някой да кликне и да потвърди, че сте вие, пак не би трябвало да може всеки да влезе. Странно е, че в такива фирми не е имало сериозни защити", смята Свердлов

След извършената хакерска атака компаниите не бива да се поддават на изнудване, смята киберекспертът. 

"Трябва да се хванат и да въведат по-сериозни методи на защита - влизане в мейл само от определени устройства, например. Освен това защитите трябва да се настройват правилно", допълни той. 

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петкова