Колаж: БГНЕС
Как може споразумението с турската компания да бъде предоговорено
Споразумението между българската държавна компания „Булгаргаз“ и турската „Боташ“ разбуни духовете в последните седмици. Според властта то е изключително неизгодно за страната и води до големи загуби „Булгаргаз“, която не може да си позволи да плаща и не го прави от август 2024 г. Това е услуга, за която България трябва да заплати, но не ползва. Защо тогава е подписала този договор при толкова неблагоприятни условия?
Енергийният експерт Георги Касчиев подкрепи мнението, че договорът е много неизгоден за България.
Темата „Боташ”: Бивши и настоящи министри на изслушване за договора
"Когато беше подписан, Борисов го определи като исторически. С Ердоган той обаче не е говорил за "Боташ". Няма клауза за предоговаряне. От условията, при които е сключен, се вижда, че се е работило против интересите на "Булгаргаз" и България. Говорят за стратегически замисъл, но е договорен твърде голям капацитет, който не можем да използваме в близко бъдеще. Таксата за пренос през Турция е около три пъти по-голяма, отколкото през Гърция. Договорката пък е за много дълъг период - 13 години. Аз съзирам много мръсни интереси зад това. Няма теза за сключването му при форсмажор", заяви той.
Припомняме, че споразумението беше подписано на 3 януари 2023 г. Тогава на власт беше служебното правителство на Гълъб Донев, назначено от президента Румен Радев. Споразумението предвижда България да плаща на Турция около 1 млн. лева на ден. Таксата се дължи за резервиран капацитет за пренос. България трябва отделно да плаща и за самия природен газ, който иска да достави. Таксата се дължи независимо дали се пренася газ, или не.
Енергийният експерт Христо Казанджиев заяви, че няма публични данни какво точно е записано във въпросния договор.
"Трудно е да се каже възможно ли е условията да бъдат предоговорени. По принцип винаги има правни начини да се променят и дори договорът да бъде прекратен. Задълженията на „Булгаргаз“ трябва да бъдат удовлетворени по някакъв начин. Трябва да има прехвърляне на задължения. Преносът на газ да става чрез „Булгартрансгаз", за да бъде безвъзмезден. Отговорни експерти трябва да се ангажират със случая, а не да се слагат марионетки", заяви той.
Държавният газов доставчик „Булгаргаз“ вече е платил стотици милиони по същия договор, и то без на практика да ползва услугата, за която плаща. А от девет месеца изобщо не може да си позволи да плаща, каза още Станков. Дружеството не може да прекрати договора, освен ако не плати цялата сума – близо 4 млрд. лева.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Цветина ПетковаПоследвайте ни