Според заложеното в нея не всички служители ще получат еднакви суми
ПП ще предложи в СОС свой вариант за икономическа транспортна рамка със 150 лева максимално възможно увеличение за всеки служител и 100% върху бонуса (за сервизните работници и шофьорите, не на всекиго по равно), който гарантира увеличение от 600 лева. Това е възможност за ръст на възнагражденията за дефицитните длъжности, съобщи в студиото на "Офанзива с Любо Огнянов" общинският съветник от ПП Драгомир Иванов.
Припомняме, че след шестдневна стачка за по-високи възнаграждения наземният градски транспорт възстанови движението си поетапно от вечерта на 19 май. До това решение на синдикати и работници се стигна, след като държавата отпусна 15 млн. лева за четирите общински транспортни дружества.
Общинският съветник Драгомир Иванов, който е член на Kомисията по бюджет и финанси, изрази мнение, че шестдневната транспортна блокада не е предизвикана от кмета Терзиев и негово бездействие.
"Блокадата бе активно мероприятие на много нива, незаконно неподчинение и блокаж на София. Борисов сам ни съобщи, че софиянци трябва да си изстрадат промяната. Терзиев опита да разговаря с протестиращите, направи единственото възможно адекватно предложение - за 100 лева отгоре на заплатите, но това беше отказано. На следващия ден предложената сума беше 180 лева, а на по-следващия - 100 лева бонус за шофьорите и служителите в гаражите. Кметът свърши своята работа, но нямаше чуваемост. Докато Борисов не реши да "хвърли през джипката" едни пари, за да отпуши транспорта. 15-те милиона лева, отпуснати от правителството, ги няма за догодина. Според мен само заслужилите трябва да получат увеличение", заяви Иванов.
Транспортната криза в София: Общински съветници от ГЕРБ и ПП-ДБ в сблъсък за блокадата
До намесата на правителството се стигна, след като Терзиев не успя да постигне договорка с протестиращите и да прекрати транспортната блокада на столицата.
С отпуснатите от кабинета средства до края на годината трябва да бъдат изпълнени исканията на синдикатите за повишение на заплатите, но това как ще се разпределят парите, ще реши Столичната община. Смята се, че ще бъдат удовлетворени исканията на служителите за увеличение с 300 лв. на основните заплати в четирите транспортни дружества в столицата. А Борисов поиска оставката на столичния кмет.
Зам.-председателят на Комисията по околна среда, земеделие и гори в СОС - Лорита Радевa от ГЕРБ, не смята, че спешните действия на Терзиев са свършена работа.
"От началото на 2025 г. Комисията по транспорт изисква икономическата рамка за сектора. До деня на протеста тя не беше предоставена на общинските съветници, никакви преговори не могат да се водят при неясни параметри. Това гасене на пожара в деня на пожара е проява на безотговорно отношение към проблемите. Според мен сумите за увеличението на транспортните работници не бива да се прехвърлят на бонусите им, защото при закъснение с разписанията заради трафика, тези суми се орязват. Тоест рядко биха получили бонусите си", коментира Радева.
Междувременно в столичната общинска Комисия по екология бяха изслушани директорите на две от сметосъбиращите фирми, които обслужват 1/3 от софийските райони.
След като миналия четвъртък от дружествата заплашиха, че от 19 май спират да събират отпадъците в осем района заради неизплатени от общината средства за извършена дейност, те решиха да дадат отсрочка и ще вземат решение след днешното изслушване.
Терзиев даде тридневен срок на МФ да се произнесе по поръчките за сметосъбирането в София
Столичната община им дължи девет милиона лева по фактури, издадени от декември миналата година досега. Кметът Васил Терзиев обясни, че проблемът е в ограничената финансова рамка.
Според Драгомир Иванов след като бюджетът бъде приет, всичко ще бъде изплатено в срок. "Нямаше възможност да се плати, работим с лимити, за всеки календарен месец имаме средства за покриване на текущите разходи. Не е вярно, че има изтичащи договори за сметопочистване", обясни той.
Общината даде срок от 3 дни на Министерството на финансите да се произнесе по обществените поръчки за сметопочистването. Кметът Васил Терзиев е изпратил трето писмо до министъра на финансите Теменужка Петкова с призив за придвижване на поръчките.
"След като кметът води разговори от 5 януари за кризата със сметопочистването, не е редно да се правят внушения, че става дума за политическа блокада, съвпаднала с транспортната. Терзиев и по тази тема не си е свършил работата. Шест договора за сметопочистване изтичат на 2 март", смята Лорита Радева.
Целия разговор гледайте във видеото.
Последвайте ни