Доц. Стоянка Черкезова коментира какви ще бъдат последствията

Само за 60 години страната ни, от държава с младо население и средна възраст около 30 години, се нарежда сред страните с най-застаряващо население и средна възраст от 47 години. Емигрираха ли младите ни хора, спряха ли да раждат майките, или се увеличи продължителността на живота? Последствията от демографската криза коментира д-р Стоянка Черкезова, доцент по статистика и демография в Института за изследване на населението и човека в Българската академия на науките, в студиото на "Социална мрежа" по NOVA NEWS.

Неглижиране или проблеми в здравната система: Защо смъртността у нас е най-високата в Европа

Тя посочи, че когато населението в една страна намалява, това се компенсира от чужденци, които пристигат и остават да живеят в нея. И допълни, че когато България достигне точка, в която има достатъчно високо качество на живот, тя ще привлича мигранти – хора, които нямат българско самосъзнание, но ще участват в икономиката, обществения живот и ще бъдат част от страната. Експертът е на мнение, че това няма да наруши процесите в България, а ще ги подпомогне. И даде пример с това, че населението застарява, което е довело до загуба на работна сила.

Черкезова каза, че до 2035 година процесите по остаряване на населението ще продължат, както досега. След това обаче до към 2058 година интензивността на остаряване на населението ще се увеличи. Което означава, че голям дял ще преминат в групата на възрастните хора, а младите поколения няма да могат да компенсират това. Тя допълни, че тези събития ще се отразят на пенсионното осигуряване, на здравеопазването и други сфери на живота.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петрова