Снимка: iStock
В Германия също често се водят разгорещени дебати по темата със забрадките
В Дания по идея на премиера на страната обмислят да наложат забрана на носенето на забрадките тип никаб в училищата.
Швейцария забрани носенето на бурка и никаб
Германия е друга страна, в която често се водят разгорещени дебати за забрадките. Някои смятат, че те са символ на потисничеството над жените, а други – че това е религиозна свобода. В страната живеят около 5 500 000 мюсюлмани. Според проучвания около 30% от тях носят забрадки. Има и случаи на дискриминация и агресия.
Актрисата Туа Ел-Фавал е от Египет, но е избрала Берлин за свой дом. Според нея обаче голяма част от местните гледат на жената със забрадка като на потисната.
„Мюсюлманка съм, по собствен избор. Вярата е изключително важна част от живота ми. Не съм потисната – аз съм актриса. Родена съм в Египет, живях там почти до 10-годишна възраст, след това се преместихме в Берлин”, разказва Туа. Този избор обаче я поставя точно по средата между двете култури.
„Живеем в патриархат – мъжете могат да грешат, жените – не. Дори забрадката трябва да се носи по правилен начин. Така че, ако погледнем отстрани, за мюсюлманите съм прекалено германка, за германците – прекалено мюсюлманка”, казва още тя.
Вижте повече в репортажа на "Дойче Веле".
Редактор: Цветисиана КостоваПоследвайте ни