Снимка: Архив, БГНЕС
Експерти и природозащитници установяват как територията е извадена от горския фонд
Три министерства и еколози започват спешна проверка на продажбата на земи върху дюни край Несебър.
До края на следващата седмица експертите ще трябва да проверят кой през 2008 година е определил терена като урбанизирана площ, а не като дюни.
Именно това е дало и възможност за продажба на земите, а след това и за строеж на жилищен комплекс. При съмнения за нарушения доклада на проверяващите ще бъде изпратен в прокуратурата.
Припомням ви, скандала избухна след като в дните около празниците върху терена започна строеж на жилищен комплекс.
Зелена светлина за старт на строежа край Несебър идва след като през 2007-ма бургаското поделение на екоминистерството разрешава да се промени статута на спорния имот по Черноморието, стана ясно от думите на земеделския министър.
„Тези проблемни 29 декара са включени в подробен устройствен план като урбанизирана зона с цел застрояване, предшествано от решение на МОСВ – Бургас да не се извършва екологична оценка на имота”, каза Мирослав Найденов, министър на земеделието.
Именно това решение отваря вратичка за продажба на имота. Първоначално земите попадат в подробния устройствен план на Несебър, а скоро след това са изключени и от горския фонд в района. По този повод министър Найденов разпореди проверка. До десетина дни тя трябва да сложи точка на казуса със строежа на жилищен комплекс върху дюните.
„Комисията има задачата да тръгне от 2007 година – от промяната на ПУП, през процедурата за изключване от горския фонд, след това процедурата по оценка на независимите проверители, да се види дали има административни нарушения и какво наказание са извършили”, допълни Найденов.
„Ние разглеждаме сделката като пример за несъвършенството на нормативната база и най-вече на прилагането й”, коментира Тома Белев от „Да остане природа в България”.
Под лупата на проверяващите ще попадне и дейността на Агенцията по горите в Бургас, която през 2008-ма е определила терена като територия за строене.
„Съгласно документацията те не са дюни, там са упоменати като урбанизирана територия, част от ПУП – а не дюни, изключени от горски фонд. Това ще проверим кой през 2007-2008 ги извади и ги направи не дюни”, отговори министърът на земеделието.
„По отношение на тези 29 декара – да, те са част от „Натура 2000” защитена зона Несебър-Равда-Ахелой и няма дискусия дали са част от „Натура 2000” и не виждам някой да оспорва дали това са дюни. За нас няма съмнения, че това са дюни”, коментира още Белев.
Еколозите настояват всяка промяна в устройствен план на населено място от тук нататък да става след обществено обсъждане, за да не се разрешава строене върху защитени територии. А земеделският министър обеща да облече предложението в закон.
Какво представляват дюните гледайте във видеото.
Репортер: Георги Георгиев