Те ще ползват част от своя платен или неплатен отпуск, за да отбележат своите религиозни празници
Мюсюлманите, обществото „Бяло братство”, Бахайската общност и обществото за Кришна съзнание са вероизповеданията, които ще почиват най-много през тази година. Освен официалните православни празници, правителството определи още 6 дати, в които представителите им ще могат да празнуват.
Семейство Големилови са заедно повече от 20 години. Мария е християнка, Даргомир мюсюлманин. За първи път ги срещаме преди Бъдни вечер да се суетят около тиквената баница.
„Почитаме християнските празници, почитаме мюсюлманските празници, убедени сме, че има някаква сила, която е създала света и ни ръководи”, обяснява Даргомир.
Съпругата му го подкрепя. „Както той уважава моите празници, така аз съм длъжна да почитам неговите. Важното е да сме хора, да се разбираме. Аз имам приятелки, където на всеки Великден, Коледа идват специално да ми окажат уважение за празника”, разказва Мария.
Според календара с религиозните празници, определен от правителството, през 2013 леля Мария ще може да празнува мюсюлманските празници заедно със своя съпруг и приятели на 6 официални дати – през август и октомври.
От същия брой официални празнични дни ще могат да се възползват и от обществото „Бяло братство”, Бахайската общност и обществото за Кришна съзнание. С два по-малко ще са дните за почивка за католици, евреи и будисти. Най-малко допълнителни поводи за празник пък имат Последователите на Диамантен път на будизма, Свидетелите на Йехова и Евангелската църква.
Така и тази година в дома на семейство Големилови различията ще са повод не за дрязги, а за радост, защото освен православните празници, поводите за почивка ще са вече повече.
Според Кодекса на труда и Закона за държавния служител представителите на вероизповеданията, различни от православието, ще могат да ползват част от своя платен отпуск или неплатен отпуск, за да отбележат своите религиозните празници.