Премиерът дори се закани, че всеки, който има вина в казуса с дюните, ще лежи в затвора
Всеки, за който се докаже вина в казуса с дюните в Несебър, ще лежи в затвора. Това заяви премиерът Бойко Борисов за Новините на Нова, като сред застрашените включи и министър Мирослав Найденов и заместничката му, разписала сделката за продажба на 29-те декара.
Борисов е сезирал прокуратурата да направи пълна проверка на всички сделки с държавни и общински имоти в община Несебър от 2004-та година до днес.
Премиерът хвърли вината в ръцете на предшественика си Сергей Станишев и обясни, че документите показват, че през 2007-ма за един ден статута на земите е променен.
Борисов обеща, че проверката ще обхване и министерството на земеделието и храните. Там ще се доказва дали 29-те декара са продадени на безценица. По думите му Станишев бил уплашен, защото щели да блеснат още скандални заменки от неговото време, в които участие имали и медиини босове. Борисов обеща, че оттук нататък няма да се застрояват подобни парцели.
Левицата от своя страна също поиска специална парламентарна комисия да проучи въпроса със застрояването на несебърските дюни. Това обяви лидерът на БСП Сергей Станишев. Социалистите ще искат местата в комисията да бъдат разделени по равно от всички политически сили, както и прокуратурата да се сезира по случая.
От БСП определят скандалът с несебърските дюни като очевидна далавера и корупция. От левицата отхвърлят обвиненията на управляващите, че зелената светлина за строителството е дадено по време на Тройната коалиция. Те припомниха, че Законът за Черноморското крайбрежие, който спира презастрояването по крайбрежието е приет по времето на Тройната коалиция през 2007-ма година.
Заради процедура по оспорването му обаче влизането му в сила било спряно до лятото на 2009-та. След произнасянето по казуса на Комисията за защита на конкуренцията законовите пречки за изготвянето на специализираните карти отпадат.
От левицата коментираха информацията за участието на кумеца на вътрешния министър Цветан Цветанов в скандала. Според сайта „Биволъ” Тодор Бояджиев се оказва съдружник с управителите на фирмата, купила дюните край Несебър.
След разразилия се скандал ДНСК отне разрешението за строеж в спорната територия край морето. Според контролиращите органи документът е издаден в нарушение на много правила.
Община Несебър е саботирала проверката на инспекторите и ще бъде наказана, обяви строителният министър Лиляна Павлова. Междувременно, проверка започва и на всички терени около скандалните 29 декара, върху които щеше да започне строителство. Зелена светлина за старта на строителството идва и след решение за въпросния парцел да не се изготвя екологична оценка. „За един през 2007 г. РИОСВ решава, че няма нищо да бъде застрашено чрез строителството на тези 29 декара със стотици къщи”, твърди министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова.
Зам.-министърът по околната среда и водите Евдокия Манева обаче е категорична: „Такива решения се взимат само под натиск от най-високо ниво”.
За също толкова подозрително кратък период главният архитект и общинският съвет на Несебър дават одобрение за строителство. Проектът е направен да бъде по-ниска категория, за да се издаде набързо разрешително, обясни строителният министър.
От своя страна кметът община Несебър Николай Димитров обясни: „Общината не променя предназначението. Предназначението се променя от Държавна агенция по горите, тогава е било през 2008 година”.
Заради липсата на съдействие, общината ще бъде наказана и глобена от строителното министерство.
В петък, за да огледа скандални терен, на дюните в Несебър дойде и земеделският министър Мирослав Найденов. „На базата на коментарите на хората и на това, което видях ме кара да смятам, че това парче не може да бъде само за себе си като територия. Подобни на него биха били и съседните, затова ще разширим проверката”, обясни министър Найденов.
„Телевизии и медии тръбят че е 570 хиляди, но цялостното закупуване на този имот е за милион 150, като сложите и ПУП-120, става милион и 300”, каза в своя защита купувачът на терена Димитър Петров.
„Не може еколозите да вървят навсякъде и да тропат с крак и да казват това е защитена територия, това е защитена територия. Банско е защитена, Витоша е защитена Несебър е защитена. В крайна сметка какво трябва да правим?! Да стоим и да слушаме цялата държава, еколозите ли?”, попита нервно Станимир Стоянов- управител „СЛЕгруп”.
Проверка започва и от експерти в общините Варна, Бургас и Добрич. Инспекторите трябва да разгледат всички сигнали, за да не се стигне до нови строежи върху защитени територии.
Името на вътрешния министър Цветан Цветанов също беше замесено в скандала с дюните край Несебър. Оказа се, че бизнесменът Тодор Бояджиев, сочен за близък до вътрешния министър, има обща фирма със управителите на "СЛЕгруп", които преди празниците купиха спорния имот край Несебър. Преди две години Цветан Цветанов обясни, че фирма на Бояджиев му продала два апартамента на изгодни цени, защото двамата били приятели.
Проверки на десетки институции продължават да търсят отговор на въпроса – дюни ли са пясъчните образувания край Несебър, върху които започна строеж на жилищен комплекс.