Инициаторите и авторите се надяват политическите партии да обърнат внимание на програмата
Постижима ли е учителска заплата от 1000 лева? Възможно ли е ученическите съблекални и физкултурни салони да бъдат модерни, а в тоалетните винаги да има топла вода и сапун? Ще се сложи ли край на обучението в две смени?
Екип от специалисти отговаря с „Да” на всички тези въпроси. Те са част от експертен отбор, подкрепен от няколко медии, който изработи управленска програма. В нея са посочени най-големите проблеми във всички сектори от живота на хората в България. Идеята е бъдещите управляващи да се вслушат в гласа на специалистите и да се ангажират с разрешаването на казусите.
Поне 120 нови училища са необходими, за да не се прескачат първолаци и зрелостници в общи класни стаи на две смени. Сметката е на експертите, които разработили програмата в частта й за образованието. Според тях недостигът на места в детските градини съвсем скоро ще засегне и училищата.
„Около 30% от децата живеят в тези градове, в които не достига база. Може би изглежда странно от национална гледна точка да се строят училища, но децата сега са деца и сега учат. Сега трябва да се направи това. След 20 години няма да има смисъл”, обясни Мария Донкова от фондация „Пайдея”.
Допълва, че няма причини топлата вода и сапунът в училищната тоалетна да са лукс.
Инициаторите и авторите се надяват политическите партии да обърнат внимание на документа със заглавие „Харта за управление на България”.
6% от брутния вътрешен продукт за образование, постоянно обучение на преподавателите, модерна база в училищата са част от другите идеи в документа. Той обхваща и останалите ключови сектори като икономика, здравеопазване, правосъдие, социална политика.
Инициативата е на Дарик радио, а под хартата са се подписали общо 25 електронни и печатни медии, сред които и Нова телевизия.
Експертите са изчислили че за изминалите 4 години политическата класа е струвала на данъкоплатците общо 204 милиона лева. Затова от новите претенденти за власт се очаква като минимум ангажимент да работят за реализирането на тези политики и да го правят честно.
Повече гледайте във видеото.