Арабистът Владимир Чуков прави аналогия между ситуацията в Сирия и тази в Ирак отпреди 10 г.

Възможна е военна намеса на Съединените щати в Сирия, но едва ли операцията ще бъде широкомащабна. Това коментира за Новините на Нова арабистът проф. Владимир Чуков


Според анализатора ситуацията наподобява тази в Ирак отпреди години, но този път било вероятно Русия и Китай да се противопоставят на евентуална американска операция в региона.


Три възможни варианта за намеса на САЩ в Сирия очертава арабистът Владимир Чуков. Първи – да бъдат нападнати субектите, извършили химическите атаки, втори – да бъдат унищожени запасите от химически оръжия, и трети – комбинирано нападение.


„Предварителни оценки сочат, че това ще бъде военна операция в ограничен размер. Говори се, че ще има реакция, за да се покаже, че подобно престъпление ще бъде търпяно, но това не означава, че режимът на Башар Асад ще падне”, коментира проф. Чуков.


Според анализатори е възможно Барак Обама да потърси алтернативен подход, така че да избегне евентуално ново вето от страна на Русия и Китай върху намесата в Сирия.


„Говори се, че президентът Барак Обама е вече убеден, че операцията или реакцията на международната общност трябва да заобикаля Съвета за сигурност на ООН, тъй като този орган се оказва безпомощен – най-вече се сочи вариантът Косово. Там американската страна убедиха НАТО, че трябва да се предприеме нещо и това беше решение извън ООН”, отбеляза арабистът.


Проф. Чуков не изключва подобна операция на западните сили да задълбочи конфликтите в региона: Москва няма да седи със скръстени ръце. Това, което за мен буди притеснение е, че за първи път на територията на Сирия имаме цели части от иранските паздарани – корпусът на ислямските гвардейци, което идва да покаже, че страната, която плътно застава зад режима в Дамаск няма да се отказва. Налице са всички предпоставки за широка ескалация на военните действия.”


И още – Владимир Чуков прави аналогия между ситуацията в Сирия и тази в Ирак отпреди 10 години: „Подобен сценарий ние го видяхме в Ирак. Появяват се командоси, налага се буферна зона, зона, забранена за полети. Нещо, което обаче трябва да кажем – Саддам Хюсейн беше сам. Той беше със своята армия, а тук имаме арсеналите на Русия, плътната икономическа и дипломатическа подкрепа на Китай, а също така имаме на Иран и „Хизбулла”, така че тук ситуацията е много по-тежка.”


Още гледайте във видеото.