Според военни експерти и медии международната общност е на кръстопът
Международната общност е на кръстопът – така медии и военни експерти обобщават случващото се в Сирия. От една страна, използването на химическо оръжие е престъпление срещу човечеството, което не трябва да остава безнаказано. От друга - все още не е ясно какви биха могли да бъдат евентуалните последици от атаката.
Медии и анализатори обаче са категорични - прогнозата за Сирия е песимистична.
“При тези обстоятелства, най-лесно би било да кажем, че вариантите за изход от кризата в Сирия са единствено лоши. Това може и да е така. Има обаче и по-лош сценарий – да не се направи нищо”, пише в. „Гардиън”.
Най-вероятната възможност за възмездие след предполагаемата химическа атака е изстрелването на ракети Томахоук от четири американски военни кораби, които вече се намират в източната част на Средиземно море. Така ще бъдат нападнати цели в Сирия, без да трябва западни пилоти да навлизат във въздушното пространство над страната. Вероятно ще бъдат атакувани военните подразделения и бази, от които Америка предполага, че са изстреляни ракетите с отровния газ. Възможно е също да бъдат бомбардирани сирийски военни летища, както и бази на елитните части, използвани срещу бунтовниците.
„Ако действително има атаки, президентът Барак Обама ще се постарае да са достатъчно силни, но не и опустошителни. Америка не иска да бъде обявена за участник във войната. Това обаче няма да е лесно. Ако въздушните атаки са неуспешни, то те ще са по-скоро доказателство за слабост, отколкото за сила. Ако пък са прекалено силни, Америка категорично ще застане на страната на бунтовниците”, коментира в. „Индипендънт”.
Затова експертите са категорични, че ако има ракетни удари, те няма да продължат дълго, но ще са по-тежки и разрушителни от очакваното. Не се очакват планове за унищожението на всички сирийски запаси от химическо оръжие. По оценка на Пентагона, за това ще са необходими между 60 000 и 75 000 войници, които ще трябва да прекарат седмици, ако не и месеци в сирийските военни зони.
„За момента Вашингтон изключва разполагането на сухопътни сили в Сирия. Бомбардирането на петте най-големи фабрики за производство на химическо оръжие и други 35 допълнителни съоръжения е прекалено рисковано. Това би могло да доведе до изпускането в атмосферата на отровни вещества, а войниците лесно ще попаднат в ръцете на бунтовници или терористи”, пише в. „Зюддойчезайтунг”.
И все пак – ако бъде проведена сухопътна операция, щабът на НАТО вероятно ще бъде в турската провинция Измир.
„При една вероятна сухопътна операция в Сирия, именно този щаб на НАТО в Измир ще осъществява командването и контрола на войските и безспорно ще има критично значение за воденето и изхода на бойните действия”, коментира турският вестник „Милет”.
Въоръжаване на бунтовниците е друг вариант как да се накаже сирийският режим. Това така или иначе вече се случва с над 400 тона оръжия, заплатени от Саудитска Арабия и внесени в Северна Сирия през Турция.